Ongelmana on kuorma-automallin Transitin mittariston jonkinlainen kontaktihäiriö.
Kun vika on päällä, ei lämpömittari, kierroslukumittari eikä trippimittari toimi. Viisarit makaavat nollilla ja trippimittarissa on vaakaviivat. Myöskään tripin lukemat eivät kasva. Vika poistuu yleensä, kun kojelautaa tönii/takoo tai joskus jopa itsestään. Lisäksi, jos vika on päällä koneen käynnistäessä, niin punainen huoltokiintoavain jää palamaan. Avain sammuu kojelautaa takomalla.
Kärry on siis kuorma-automalli, joten matkamittari on ajopiirturissa ja se toimii normaalisti.
Myös nopeusmittari ja muut varoitusvalot toimivat normaalisti.
Onko kellään ollut vastaavaa ongelmaa? Osaako joku arvella täsmällistä kohtaa, missä kylmäjuotos/hapettuma majailee?
Transit -03 mittaristo vikoo
Re: Transit -03 mittaristo vikoo
Sama vika rahikaisella. Mulla on 04 transiitti t300s ja tekee samaa. Tokenee kun kopauttaa nyrkillä kojetauluun. Oletko jo omastasi vian saanu korjattua?
-
- Viestit: 2
- Liittynyt: 19 Elo 2016 09:50
Re: Transit -03 mittaristo vikoo
Osaisko täällä joku kertoa nyt sen hapettuman tai kylmäjuotoksen sijainnin? Ystävällisesti pyytää hän. Nimimerkillä: mittaristo palasina jo
-
- Viestit: 2
- Liittynyt: 19 Elo 2016 09:50
Re: Transit -03 mittaristo vikoo
Kukaan? Tarttis saada ransu ajoon maanantaina ja mieluusti laittaisin vermaat kiinni ehjänä ettei tartte taas purkoo