Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Elikkä tälläinen ongelma ilmennyt -06 Focus Trend X:ssa, sammahtelee ilmoittamatta, nykimättä ja äänettä. Yleinsä sammuu 50metrin säteellä liikkeellelähtöpaikasta, virrat kun kääntää pois ja takaisin ongelma häviää. Viimetteeksi kuitenkin olimme paikallamme, vaihde vapaalla ja kytkin pohjassa ja jarru pohjassa kun auto vaan taas sammui. Ehkä kerran kaks maksimissaan kuukaudessa sammuu, vikakoodit käyty tarkistuttamassa ja niistä ei mitään tietoa tullut ja huollossa ei löytynyt vikaa.
Jotenka kellään minkään laista vihiä mikä voisi olla vialla??
Tulipa vaan mieleen, että onko siinä mittariston näytössä mitään tekstiä, kun samuu? Meinaan, voisko johtua tuosta passiivisesta avaimesta, esim. signaali häviää, niin auto sammuu. Patterit lopussa tai jotain...
Tuon vois kyllä testata, että mitä tapahtuu jos sen avaimen heittää vaikka ikkunasta ulos kesken ajon. Eli sammuisko auto vai ei.
Joo tuota me ollaan kokeiltu ilman avaimia eikä auto siitä sammu. Eli syytä ei siis vieläkää ole mistään löytynyt, harmillinen vika..
Mittariston näyttöön ei tule mitään valoja eikä vikailmoituksia, avaimiin on paristo vaihdettu joku aika sitten eikä siinä mitään vaikutusta ollut..
Minulla on nyt sama homma omassa trend x:ssä. Ensin auto sammui ehkä kerran viikossa, mutta nyt ongelma on melkeinpä päivittäinen.
Onkohan kukaan löytänyt tähän ongelmaan ratkaisua?
Taitaa olla tyyppivika koska juuri kyseisessä x mallissa sama vika, myös akun purkautumista esiintyy! Itsellä sama ongelma, sammuu joskus käynnistyksen jälkeen esim. Vaihteen vaihdon aika 1>2 mutta lähtee käyntiin ilman ongelmia (paitsi joskus tekee myös sitä että startti vain hakkaa ja lähtee kusisesti käyntii....kaasun painaminen helpottaa asiaa) voisko viallinen egr venttiili aiheuttaa vikaa? Ei mene kunnolla kiinni ja syöttää kaikki pakokaasut imusarjaan ja tukehduttaa koneen/aiheuttaa häiriön koneen ilmamassan mittauksessa. Se selittäisi miksi vika ilmenee aina puolikaasulla ajaessa milloin egr:n pitäisi toimia...ja minun tapauksessa jos uudelleen käynnistys takkuaa kaasun antaminen auttaa konetta tuulettumaan.