OHC kone "kolisee"

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
mauno66
Viestit: 21
Liittynyt: 06 Heinä 2015 22:21

OHC kone "kolisee"

Viesti Kirjoittaja mauno66 »

Moi!

siis sierraan laitettu nokka bf 134 ja uudet nostimet vanhojen kuluneiden tilalle..samalla "pesin" kannen dieselillä ja uusi pahvi ja tottakai venttiilit säädetty ja tarkistettu ainakin 5 kertaa ;) .Kansi paikalle ja eiku käyntiin ja naapurin talo ei näkynyt..sinistä tuli siis kunnolla..tod pesin "tiiviste mönjät" pois kannesta vm 86..ennen uuden nokan asentamista ei sinistä savua.siis kansi veks uudestaan ja koneistamoon.uudet kumit ja istukat laitettiin myös..ensimmäisen kerran kun käynnistin kuului "kolina"ja kuuluu edelleenkin ( generaattorin laakerit vaihdoin samalla) ja mun mielestä ois että joku venttiilivälys ois väärä mutta ovat oikeet.nokan asento on ok myös..tarkistettu ilman ja laseilla. :D voiko siis olla niinkin että "kolina" ollut koneessa ennenkun "remppasin" kannen? siis kuluneisuuden takia rallatus on pitänyt tämän sivuäänen alempana korville? kokemuksia ja ideoita? paineet sylintereissä 9 bar. aattelin piruttaen kokeilla säätää venttiilivälykset pienemmäksi per sylinteri ja käynnistää ja tarkistaa että muuttuuko ääni..

terv Mauno
Tessu
Viestit: 1850
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: OHC kone "kolisee"

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Paljonkos alakerralla on ajettu ja onko sille koskaan mitään tehty? sieltä se kolinakin voi sitte tulla
duckworth
Viestit: 4064
Liittynyt: 22 Syys 2007 15:58
Viesti:

Re: OHC kone "kolisee"

Viesti Kirjoittaja duckworth »

Miten paha se ääni sitten on? Vertailun vuoksi, oma OHC SIerra, samalla Bf134- nokalla+kovapalakeinuilla:

https://www.youtube.com/watch?v=DX9FpZ0fT6E

Kone hyvässä tikissä (alakerta täysremontoitu; laakerit, m-renkaat, ö-pumppu jne.), joten nokka tekee juuri tuon voimakkaan raksutuksen, verratuna vakio keppiin.
Opel on pop, mutta Ford on progee

-BMW 325i N52B25 "käyttis ish?"
-Omega B2 2.2 16v "talviauto"
-Omega B2 3.0 V6 "varaharrasteauto"
-Sierra Mk1 -86 "Group A- wnb"

BOREHAMMER
mauno66
Viestit: 21
Liittynyt: 06 Heinä 2015 22:21

Re: OHC kone "kolisee"

Viesti Kirjoittaja mauno66 »

Moi!

kiitokset vastauksille..alakerta vaan ajettu 85000 km ja stemmaa..enon vanha menopeli ja 1.3 litrainen ;) Duckwortin tapainen ääni youtubessa mun mielestä just se "kolina". taitaapa sitten olla vaan ominaisuus??

terv Mauno
Tessu
Viestit: 1850
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: OHC kone "kolisee"

Viesti Kirjoittaja Tessu »

1,3 Sierra alkaakin olla Suomessa jo harvinaisuus ja kohta korimallikin
mauno66
Viestit: 21
Liittynyt: 06 Heinä 2015 22:21

Re: OHC kone "kolisee"

Viesti Kirjoittaja mauno66 »

juu, ja jotkut osien saaminen kiven takana.keskimmäinen pakokaasu pönttö piti ostaa englannista..

terv Mauno
Vastaa Viestiin