2016 Kuga Eber ongelmat

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
pkuga
Viestit: 2
Liittynyt: 27 Helmi 2016 19:36

2016 Kuga Eber ongelmat

Viesti Kirjoittaja pkuga »

Uusi Kuga tallissa ja Eberi ei käynnisty kun käynnistämällä auton , en ymmärrä näistä laitteista mitään ja en ole koskaan käyttänyt Eberiä joten mieluusti asiallisia kommentteja naiselle kiitos :)

Kun auton laittaa käyntiin ja katsoo kohtaa "Convenience" on
kohdassa Aux heater "X",
kohdassa Auto engine off "X" ja kun menee Part heaterista oikealle tulee Time2 " ", Once " " , Heat now " " eli noissa ei mitää.

Kun laittaa ratista Parkheateriin kohtaan "Heat now" ruksin "X" silloin toimii kaukosäädin eli siitä saa heti päälle ja pois mutta nyt herääkin kysymys pitääkö tuossa olla AINA ruksi? Miten sitten laitetaan ratista tuo "heti" käynnistys jos tuo ruksi on vakiona? Taikka miten se laitetaan päälle jos kaukosäädintä ei ole ollenkaan

Kun ruksia "Heat now" / "X" ei ollut ja yritti laittaa kaukosäätimestä lämmityksen päälle tuli auton näyttöön kohtaan
"information"
Switch ignition off press ENGINE Start/Stop eikä lämmitys toimi kaukosäätimellä. Mutta lämmitys ei myöskään mennyt päälle ratista.
Kun laittoin auton käyntiin niin sitten lämmitin meni itsestään päälle.

Ohjeessa sanotaan:
Heat Now-toiminnon kytkeminen päälle/pois kaukoohjaimella ( jos asennettu)
Valitsemalla tämän toiminnon voitte kytkeä järjestelmän kaukoohjaimen avulla päälle välittömästi.
Toisessa kohdassa sanotaan :
Heat now-toiminnon kytkeminen päälle
Valitsemalla tämän toiminnon voitte kytkeä järjestelmän päälle välittömästi.

Eli miten asetukset pitää olla että heti lämmitystä voidaan käyttää sekä kaukosäätimestä että ratista ...vai onko tuossa ohjelmistossa nyt vaan joku perustavaa laatua ole vika ja siksi ei toimi ?? Jos on ruksi voi käynnistyksen tehdä kaukosäätimestä muttei ratista ja se on kovin epäloogista vai onko vika käyttäjässä?