Ei ole eroa iS- ja i- mallin nokilla... Se S on vaan varustelutasoa, ei liity moottoriin, ja myöskään ruiskun ja kaasarin nokalla ei ole eroa.
Mutta tuohon virittämiseen

, kannattaa varata se tonni koneistamon töihin, eli kampiakselinhionta+tasapainotus, lohkontason oikaisu+poraus/hoonaus, vauhtipyörän kevennys, ja kansityöt joihin varmaan menee eniten rahaa. Osat eivät ole järkyttävän kalliita tarkoitan laakereita, ö-pumppua ja m-renkaita tai vaihtoehtoisesti ylikoon mäntiä. Nokka johon suosittelen Bf134:sta, kustantaa jonkun 200e ja kaveriksi kannattaa hommata kovapalaseuraajat. Kannen muu osakokoonpano riippuu pitkälti teetätkö isoventtiilikannen vai vaan porttaus ja vakiokokoiset venat?
Ota kuitenkin ensin selvää sylinterien kunnosta, onko olaketta ja selvitäänkö vaan hoonamalla vai pitääkö porata. Kuin myös kampiakselin kunto eli onko jo hiottu ja tai tarivtseeko hiontaa, esim. onko ongelmia öljynpaineiden kanssa? Selviää mittaamalla sekin.
Vähän siis tarvitaan tausta tietoa moottorin kunnossa muutakin kuin kilomerti määrä
E:
http://www.borehammer.net/projektit_sie ... lica11.htm
Omaa OHC- projektia vuosien takaa
E2: Mun ohjeet koskee sitten max. 150hv tehoja, varmaan menee ahtamiseksi jos lähemmäs 200 haluaa, mutta siihen asiaan löytyy muita neuvojia foorumilta

Opel on pop, mutta Ford on progee
-BMW 325i N52B25 "käyttis ish?"
-Omega B2 2.2 16v "talviauto"
-Omega B2 3.0 V6 "varaharrasteauto"
-Sierra Mk1 -86 "Group A- wnb"
BOREHAMMER