Mondeo MK4 mittaristo "jäätyy"

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
emvai
Viestit: 3
Liittynyt: 21 Syys 2014 17:57

Mondeo MK4 mittaristo "jäätyy"

Viesti Kirjoittaja emvai »

Moro!

En hakemalla vastaavaa löytänyt, joten mennään uudella avauksella. Mondeo (2008) tuntuu tällä hetkellä yllättävän viikoittain jonkin iloisen vian esiintuonnilla ja menneellä viikolla arpa osui mittaristoon.

-Viisarimittarit (kiekka, nopeus, lämpö ja polttoaine) toimivat päivästä riippuen: joskus koko päivän ajot, joskus ensimmäiset 200m käynnistyksestä ja välillä ei ollenkaan. Mittarit saattavat lopettaa toimintansa jumittumalla paikoilleen kesken ajon (esim. ~2000rpm ja ~80km/h, viisarit jää asentoon vaikka virrat kääntää poies), tippumalla nolliin tai lämpömittarin tapauksessa kääntymällä +-astelukemaan mittariston asteikon ulkopuolelle. Ja näin voi käydä yhdelle mittarille tai kaikille mittareille kerrallaan.
-Gauge testin aikana viisarit joko toimii tai ei toimi.
-Välillä viisarit palautuvat yksi tai kaikki kerrallaan nolliin "nykivällä" liikkeellä kun virrat kääntää päälle.

Kaikki LEDit/valot mittaristossa pelaa ja tietokone/muut sähköhimmelit toimii. Ainoat temppuilijat ovat siis viisarimittarit.

Onko kukaan törmännyt moiseen maailman foorumeilla tai oman :ford: insa kanssa? Onko se peli menetetty tuon mittariston kanssa?
riikomi
Viestit: 1124
Liittynyt: 22 Kesä 2005 12:39

Re: Mondeo MK4 mittaristo "jäätyy"

Viesti Kirjoittaja riikomi »

Itse ongelmaan en osaa evästystä antaa mutta googlaa "mittariston korjaus", niin löydät korjauspajoja.
Vastaa Viestiin