Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Ja kokeilin tuon monta kertaa: eli vikatilan ollessa päällä, painamalla kädellä mittaristoa sisäänpäin, mittaristo palautui normaaliksi. Ja käden ottamalla pois, meni heti vikatilaan takaisin.
Ainakin kyseisellä videolla on mainittu kuvaustekstissä, että vaikuttaa välillä myös niin, että autoa ei saa käyntiinkään (itsellä tapahtunut tuotakin viime aikoina monta kertaa).
No jopas oli simppeli testi vian paikallistamiseen Itse kyllä korjauttaisin mittariston, paljon mukavampi ajella ja siistimpi lopputulos kun ei tee noita ihme virtelmiä ympäri autoa.
Aika yleisiä vikoja piirilevyissä on kylmäjuotokset. Jotenkin yksittäinen tinaus vain halkeaa ja kosketus häviää satunnaisesti, jolloin mittarin koputtelu ja vääntely saattaa auttaa. Joskus myös lämpötilavaihtelut vaikuttavat häiriöihin esim. talvella kylmänä ei toimi, mutta 15min ohjaamon (mittariston) lämmityksen jälkeen toimiikin (ainakin välillä).
Jos oikein ymmärsin youtube korjausvideosta niin hän lähinnä vain koittaa puhdistaa mittariston ja sanoo sen taas toimivan? Veikkaan että vika kyllä palautuu taas ellei ole joku SELVÄ töpselin hapettuma jonka puhdistaa ja suojaa uudelleen hapettumiselta. Pintapuoliseen ihmeaine suihkimiseen en oikein jaksa uskoa että pysyvästi korjaa vian.
Noista ns. kylmäjuotoksista sen verran, itsekin jonkun juotoksen korjanneena, voisin todeta, se ns. kylmäjuotos tarkoittaa usein sitä, että johdot käy niin kuumana, että juotokset sulaa.Ja tästä seuraa juurikin
Sanin tapauksen kaltainen juttu, mittaristoa painamalla yhteys palaa.
Mondeo -09 2.5T Panther Black
It`s my way or no way.