S-Maxin rengaspaineentunnistusjärjestelmä

Keskustelua autoista ja autoilusta yleisesti
temet77
Viestit: 6
Liittynyt: 29 Kesä 2015 10:24

S-Maxin rengaspaineentunnistusjärjestelmä

Viesti Kirjoittaja temet77 »

Uitin muutama kuukausi sitten Saksasta 11/2010 ensirekisteröidyn manuaali Titaniumin 123tkm ajettuna Suomeen. Kolmen alle kouluikäisen perheessä loistava laite, ajettavuus hyvä ja tilaa mukavasti. Muutama kysymyskin tullut mieleen, jotta yhteiselo jatkuisi suotuisasti tulevaisuudestakin.

Autossa on rengaspaineentunnistusjärjestelmä. Toistaiseksi se on toiminut hyvin kesärenkaiden kanssa. Kesävanteissa on metalliset venttiilit, liittyykö se tähän rengaspainejärjestelmään, onko se anturi siis venttiilissä? Kysyn, koska talvirenkaissa näyttäis olevan ihan normaalit venttiilit, eli niissä ei paineiden seurantaa nyt olisi? Talvivanteet eivät ole olleet vielä alla minun aikanani, joten kokemusperäistä tietoakaan ei vielä ole. Fordilta kysyttynä kohtuusuolaiset anturit, 350€ kierros plus asennus. Toki, tässä tapauksessa kun talvirenkaat menee joka tapauksessa uusiksi, ei asennukseen kai jäis paljoa maksettavaa. Osaako normirengaspaja asentaa nuo painesensorit renkaiden vaihdon yhteydessä? Onko hyviä kokemuksia joistain ei-alkuperäisistä sensoreista, tai mistä sais alkuperäiset huokeammin? Missä muussa mallissa on identtiset sensorit käytössä, vois helpottaa kokemusten etsinnässä?!

Järjestelmää ei ilmeisesti saa koodattua pois päältä, eli talvella olisi pimputus tiedossa joka startissa(?), jos antureita ei ole? Varoitusvalo jäänee myös palamaan?

Kiitoksia kommenteista!
S-Max Titanium 2.0TDCi 140 man 11/2010
ex-Mondeo Titanium 1.6 TDCi man 01/2012