Auton tärinä

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Avatar
Makkis
Viestit: 4
Liittynyt: 10 Huhti 2015 23:47
Paikkakunta: Helsinki

Auton tärinä

Viesti Kirjoittaja Makkis »

Ja lisää ongelmia Fordissa.

Nyt on seuraavan lainen ongelma. Tyhjäkäynnillä, kun rattia kääntää hieman puolelta toiselle alkaa auto tärisemään ja kierrokset laskee. Itse ajattelin, että onko vika ohjaustehostimessa, mutta kun ratin kääntää ääriasentoon, ei ohjaustehostin pidä mitenkään erikoista ääntä.

Onko jollain vastaavanlaisia kokemuksia tai tietoa, onko vika todella ohjaustehostimessa?
Ford 5D Focus STW 1.4-DNW/262
2001
yritäedes
Viestit: 2443
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: Auton tärinä

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

Makkis kirjoitti:Tyhjäkäynnillä, kun rattia kääntää hieman puolelta toiselle alkaa auto tärisemään ja kierrokset laskee.
Kyllähän se vähän täristää ja kierrokset laskee, kun paikoillaan kääntää, varsinkin tuolla pienemmällä koneella. Jos oire on vakavampaa laatua, niin kokeile vaihtaa/vaihdattaa ohjaustehostimen nesteet, jos niitä ei ole vähään aikaan vaihdettu.
Kesärenkaat on huomattavasti raskaammat vääntää asfaltilla. Ja jos raidetangonpäät on finaalissa, niin sekin voi teettää ohjaustehostimelle lisäkuormaa, joka taas jarruttaa moottoria.
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
Vastaa Viestiin