Sähkökaasun ongelmia

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
HillyMan
Viestit: 4
Liittynyt: 02 Kesä 2014 17:44

Sähkökaasun ongelmia

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Moro, toivottavasti nyt on oikealla osastolla kysymys. Mielestäni vika olisi sähköpuolella tai joku anturi tms.
Kyseessä siis focus 1.8 tdci vm.07
Kyseinen auto oireilee parillakin tavalla. Ensinnäkin tyhjäkäynti jää kytkin pohjassa kaasun polkasun jälkeen noin 1200 paikkeille, tämän "korjasin" ottamalla kytkinpolkimen juuresta tunnistimen liittimen irti. Toisekseen auton ollessa paikallaan se vastaa kaasuun ihan normaalisti mutta kun auto liikkuu niin on ihan sama onko kytkin pohjassa vai vaihde vapaalla ja kytkin ylhäällä niin kaasu toimii todella hitaasti. Ei siis oikein vastaa polkimeen painettaessa ja jää joksikin aikaan päälle kaasua nostettaessa. Saattaa vastata kaasuun hyvinkin pari ekaa polkasua mutta sitten menee tahmaseksi.
Tää on hiukan ongelmallinen kun tulee risteykseen mihin ei tartte kokonaan pysähtyä mutta vaihtaa vaihteen pienemmälle ja sitten ei tulekkaan kaasua kun on jo keula keskellä risteystä.

Toivottavasti nyt saitte selvää. Mä olen sen verran vanhan koulukunnan kaveri etten nyt ymmärrä mistä vois johtua. Jotenkin ei nyt viittaa mekaaniseen vikaan eikä myöskään kaasupolkimeen itsessään vaan johonkin muuhun. Osaako joku heittää ideoita?
tersa
Viestit: 418
Liittynyt: 25 Loka 2005 17:35

Re: Sähkökaasun ongelmia

Viesti Kirjoittaja tersa »

Kuulostaa perusfordilta eli tuonlaista vikaa on eikä siihen syytä moni löydä.
Omakohtasta: hassua oli että liian kylmällä eli 87-asteisella termarilla ei tyhjäkäynti jäänyt liian ylös, mutta 92-asteisella eli oikealla se jäi, eli oisko joku paikka jumittanu päästyään lämpenemään enemmän, ehh.
Eiköhän tähän tuu kaikki ehdotukset tyhjäkäyntiventtiilistä imuilmavuotoon ja kaasuläpän asentotunnistimeen ym. mahdollisiin vikakohteisiin, jos joku jollain auttaa niin hyvä, mutta mysteeriksi usein jäävät. Joku pakoputken tukkosuus tuntuu aiheuttavan vaihtelevaa jännää käytöstä, eikä sitä oikein ees tajua.
Ei se jotain vikakoodia ois muistiin jättäny?
Mondeo mk2 1.8 CLX 4d -98, 461 tkm (2008-2018)
Mondeo mk2 2.0 GLX 4d -97, 465 tkm (2005-2012)
HillyMan
Viestit: 4
Liittynyt: 02 Kesä 2014 17:44

Re: Sähkökaasun ongelmia

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Tähän mennessä ei mitään vikakoodeja ja vika ollut ajoittaista eli päivittäistä jo puoli vuotta.
No tänään töihin ajellessa funtsin että voisiko asia liittyä renkaan navoissa oleviin antureihin ja sitähän piti kotimatkalla kokeilla siten että napsautin ESP:n pois päältä. Ensin ei mitään vaikutusta mutta muutamien minuuttien päästä iski tauluun ESP System Fault. Tämäkään ei poistanut kaasuongelmaa ja kurvasin motarille. 20km motaria ja kun nousin pienemmille teille niin ilokseni auto toimi täydellisesti seuraavat 20km. Paitsi että oli se ESP system fault päällä kokoajan. Kotipihassa sammutin ja käynnistin, ei mitään vaikutusta. Sitten sammuksiin ja kytkimen liitin takas kiinni ja auto käyntiin, ei palanut enää ESP system fault mutta tä tais johtua pidemmästä ajasta virta pois. Koeajolenkillä kaikki saakutin viat kaasussa päällä.

Nyt tuntus että alan ehkä olemaan jäljillä. Harmi kun ei oo tallia missä kävis noi anturit läpi. Ei kehtaa tossa kurassa ja loskassa alkaa nyt tusaamaan.
Vastaa Viestiin