Jäähdyttimen nesteet valahtavat.

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
fort
Viestit: 3
Liittynyt: 16 Helmi 2015 10:30

Jäähdyttimen nesteet valahtavat.

Viesti Kirjoittaja fort »

Osaisiko joku kertoa mistä jäähdytinnesteet tulevat ulos. Ongelma on seuraavanlainen: Jäähdytinnesteen yläpinta jää pysymään paisuntasäiliön MIN viivan alapuolelle eli valuminen pysähtyy kokonaan näille tietämille. Jos lisäään nestettä paisuntasäiliössä normaalisti MAX ja MIN viivan väliin niin välittömiä valumia ei ole edes auton käydessä. No aikani ajeltuani ja auton seisottua pitempään paikoillaan (yleensä aamulla) huomaan ison lammikon auton alla ja taas nesteet valuneet tasaan samaan kohtaan MIN viivan alapuolelle. Jos tällä tavalla jatkan ajelua niin jäähdytinnesteet eivät enään valu ja jäähdyttimennesteen yläpintä pysyy tässä MIN viivan alapuolella.

Mistä tämä voisi johtua? Onko se niin kun moottori lämpiää ja on kuumana niin ei tietenkään valu mutta moottorin sammuessa ja jäähtyessä, syntyy jotain ylipainetta että se neste puskee väkisin jostain pois? Kellään mitään vinkkiä miten lähtisin asiaa selvittelemään ja tutkimaan.
Avatar
NiceMan
Moderaattori
Viestit: 2549
Liittynyt: 03 Helmi 2005 20:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Jäähdyttimen nesteet valahtavat.

Viesti Kirjoittaja NiceMan »

Ettei vaan olisi paisuntasäiliö halki... laita kuivaa rättiä sen alle, kylkeen niin näet vuotaako...
Toinen on jäähdytin mutta joissakin on noita paisuntaastioita halennut..
Ford Taunus Coupe 2.0i Turbo 1975 (Projekti)
Jeep Wagoneer 4x4 Monster PickUp 1974 (Myyty)
Ford Scorpio Cosworth STW 1995 (Laatikkona)
Ford Mondeo EcoBoost 2.0 2011 (Käyttis)
https://www.theniceman.com/coppermine/
fort
Viestit: 3
Liittynyt: 16 Helmi 2015 10:30

Re: Jäähdyttimen nesteet valahtavat.

Viesti Kirjoittaja fort »

NiceMan kirjoitti:Ettei vaan olisi paisuntasäiliö halki... laita kuivaa rättiä sen alle, kylkeen niin näet vuotaako...
Toinen on jäähdytin mutta joissakin on noita paisuntaastioita halennut..

Mietin itsekkin tätä paisuntasäiliöt mutta jos sen laittaa täyteen niin ei heti valu vaan juuri yöaikaan, vai onko sitten sen verran halki että vasta paineistuessaan valuu läpi? Auto on tarkalleen ford escort ja tässähän mallissa syylärissä ei ole omaa korkkia vaan paisuntasäiliössä on kierrekorkki, voiko viallinen korkki tässä aiheuttaa valumaa? Eli paisuntasäiliön korkki vuotaa eikä pidä paineita? On vaan niin outoa että tämä vuoto pysähtyy kuin seinään kun paisuntasäiliössä nesteet pysähtyvät tähän tiettyyn pisteeseen. Tällä perusteella mietin jos se olisi joku heikko tiiviste tai haprastunut letku niin sen pitäisi kaiken valua pois paineiden noustessa. Tällä tavalla järkeilemällä ajattelin että vuoto on pakko olla jossain tämän nesteen ylärajan yläpuolella. Se mistä nesteet näyttävät valuvan on juuri paisuntasäiliön/moottorin alta. Eli vuotoja ei syylärissä pitäisi olla tai ei ole ainakaan näkynyt.
emax
Moderaattori
Viestit: 2778
Liittynyt: 28 Huhti 2008 21:32
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Jäähdyttimen nesteet valahtavat.

Viesti Kirjoittaja emax »

Lähinnä vain mk3 mondeoissa ollu tuota paisarin halkeamis ilmiötä, muuten kyllä vika täsmäis siihen.
Siinä olet oikeassa että jossain min. viivan yläpuolella se reikä on, ja sen verran tivis että neste pääsee vain paineella läpi.

En nyt yhtäkkiä muista escortin konehuonetta, mutta meneekös sielä pakosarjan lähellä sellainen metallinen nesteputki. Zetecci Mondeoissa se on usein ruostunu puhki.

Korkki vuotaa yleensä jo ajon aikana, mutta ei sekään pois suljettu vaihtoehto ole.
Henry Ford's Quadricycle projekti Youtube@torala
Jheinonen
Viestit: 330
Liittynyt: 07 Tammi 2014 15:37
Paikkakunta: Kanta-Häme

Re: Jäähdyttimen nesteet valahtavat.

Viesti Kirjoittaja Jheinonen »

Termarin kotelo? Mikä auto ja kone kyseessä?
fort
Viestit: 3
Liittynyt: 16 Helmi 2015 10:30

Re: Jäähdyttimen nesteet valahtavat.

Viesti Kirjoittaja fort »

Kuva


Eli löysin tuossa toisesta auton konehuoneesta kuvan mutta vastaa täysin omaani. Tuossa on vasemmalla isompi säiliö on tämä jäähdytinnesteen paisuntasäiliö ja sen vieressä oikealla pienempi ohjaustehostimen säiliö. Tänään taas ajeltua hyvin alko puhaltamaan lämpöä sisälle eli kierto pelaa vaikka jäähdytinnesteet on vielä MIN merkin alapuolella ja nätisti nesteet pysvät. Eli tuon säiliö aika alareunassa se jäähyttimennesteen pinta on. Lähtisinkö vain irrotteilemaan koko säiliötä ja katsomaan vuotopaikkoja vai vaihtaisiko sitä vain korkin alkuun.
Vastaa Viestiin