Sierra 2.0 ohc juttuja

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
aabohax
Viestit: 14
Liittynyt: 21 Joulu 2014 18:16

Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja aabohax »

Morot kaikille, tuli fooorrtti ostettua niin piti tännekkin oikein rekisteröityä.. Eli kohdeautona on 1986 2.0 ohc sierra, NRD-moottorilla? Ongelmaa on sellaista että ei haluaisi käydä tyhjää, ja käynnistyvyys on huono, sahauttaa pitkään mutta kyllä se aina lähtee.. Jos kytkimen painaa ajossa pohjaan niin saattaa sammua, yleensä sammuu, joskus ei.. Kone pitää pientä nakutusta, onko tässä se öljyputki nokalle mikä tukeutessaan aiheuttaa nokan kulumista mistä sitten tuo rallatus ja huono käynti? Tässähän on automaatti ryyppy, saako käsiryyppyä tilalle mitenkään? Mitä kannattaa tarkistaa tekniikan puolesta?
duckworth
Viestit: 4064
Liittynyt: 22 Syys 2007 15:58
Viesti:

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja duckworth »

No tukkoinen nokanöljyputki itsessään tuskin aiheuttaa naputusta, koska nostajathan on oharissa mekaaniset.. Tosin venttiilienvälykset katsoisin kun kerta tyhjäkäynti huono ja naputtaa vähän. Pitäisi olla imupuolella 0,20 ja pako 0,25mm nostajan ja nokan välistä katsottuna.
Opel on pop, mutta Ford on progee

-BMW 325i N52B25 "käyttis ish?"
-Omega B2 2.2 16v "talviauto"
-Omega B2 3.0 V6 "varaharrasteauto"
-Sierra Mk1 -86 "Group A- wnb"

BOREHAMMER
aabohax
Viestit: 14
Liittynyt: 21 Joulu 2014 18:16

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja aabohax »

Täytyy venttiilit säätää samalla kun tutkin venttiilikopan alusen ja vaihdan tiivisteen. Tuolla öljyputkihommalla meinasin sitä että jos ollut huonolla voitelulla niin nokka kulunut ja sen takia ei toimi ja rallattaa. Tiedä sitten, näistä foordin tehohelveteistä kun en tiedä oikein mitään, jostain muistan lueskelleeni että tossa ohc koneessa olis jotain epämäärästä ollut nokkien kanssa. Samalla voisi tietysti vaihdella virranjakajan osat+ tulpat+johdot ja mittailla puristukset..
p3
Viestit: 545
Liittynyt: 04 Helmi 2005 17:16
Paikkakunta: Perniö

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja p3 »

Kuluuhan nuo laahuri nokat ja nostajat ajastaan muutenkin, voitelun puute luonnollisesti kuluttaa pikaisesti ja on oharin ongelma, kuin myös venttiilien painuminen kanteen.
Scorpio 2.9 at -91 coupe
Transit 2.4 rwd -00
Subaru targa
aabohax
Viestit: 14
Liittynyt: 21 Joulu 2014 18:16

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja aabohax »

Notta juu, tulpat johdot sekä pyöriä ja virranjakajan kansi tuli vaihdettua, pulpista eristeet mustana ja osasta eristeet halki.. Tulpat olivat nokiset, ei öljyiset mutta mustat? Kuitenkin nyt se käy tyhjäkäyntiä jotenkin, perhanan matalalla vaan.
EE. Tosiaan kansiremonttia tälle tehty 500€ edestä, seetit ja venttiilit yms uusittu..
tursas
Viestit: 4120
Liittynyt: 10 Tammi 2006 12:33
Paikkakunta: Vantaa

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja tursas »

Mikäköhän kaasari siinä on ? Sierrakirjan mukaan Weber DFTH. Taisi olla niin, ettei siinä ollu tyhjäkäynnin säätöruuvia. Toimiikos se automaattiryyppy. Mä oon kääntäny sitä ryyppykuppia(kolmella ruuvilla kiinni) talven ajaksi vastapäivään niin että se ryyppy on aina vähän päällä. Kulutus tietysti kasvaa ja käy rikkaalla, mutta käynnistyy heti pakkasillakin. Tyhjäkäyntikierrokset nousee sillä n. 1500:aan. Toinen huonompi kikka tyhjäkäynnin nostamiseen on tietysti kaasuvaijerin kiristäminen. Se alipaineletkukin kaasarin alta ilmanputsariin voi vuotaa, elle sitä ole älytty tukkia. :roll:
Farkku Mondeo 1,8 Bensa, 2002, MK3 STW Turnier Stardust Silver Trend Wagon
emax
Moderaattori
Viestit: 2778
Liittynyt: 28 Huhti 2008 21:32
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja emax »

Siinä kaasarin kyljessä on se sähkömurikka mihin menee monta johtoa, sen pitäis säätää tyhjäkäyntiä.
Toimiiko se kuinkaa, eli liikkuuko sen tappi kun laittaa virran päälle? Tapin pitäis tulla sieltä pitkälle.
Henry Ford's Quadricycle projekti Youtube@torala
duckworth
Viestit: 4064
Liittynyt: 22 Syys 2007 15:58
Viesti:

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja duckworth »

Niin siis kansiremppa tehty hiljattain? Tuliko vakionokka vai joku jyrkempi? Välyksiä oon remontin jälkeen ainakin itse joutunut säätämään aluksi useammin, ja nyt pari vuotta myöhemmin on alkaneet säädöt pysymään. Myös kannen tekijä sanoi mulle aikanaan että välyksiä kannattaa tarkkailla aluksi.
Opel on pop, mutta Ford on progee

-BMW 325i N52B25 "käyttis ish?"
-Omega B2 2.2 16v "talviauto"
-Omega B2 3.0 V6 "varaharrasteauto"
-Sierra Mk1 -86 "Group A- wnb"

BOREHAMMER
aabohax
Viestit: 14
Liittynyt: 21 Joulu 2014 18:16

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja aabohax »

Remontin jälkeen ajettu ~15tuhatta, nokka+moottori vakio. Kaasuttimen kyljessä on se sähkömurikka, niin pitääkö käynnin muuttua kun siitä ottaa johdot irti? Käynnissä ollessa ei mitään vaikutusta vaikka irrottaa sen liittimen. Venttiilien säädöllä hävisi rallatus ja käynnistyminen on parempi eikä sammuile. Täytyy asentaa kierroslukumittari niin tietää sitten millä kierroksilla se on tyhjäkäynnillä, kuullostaa vaan tyhjäkäynnillä siltä että just ja just pysyy käynnissä.. Pakokaasu haisee lievästi bensalle, joten saiskohan se liikaa bensaa?
emax
Moderaattori
Viestit: 2778
Liittynyt: 28 Huhti 2008 21:32
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja emax »

Ei kuulu muuttua. Se jää aina siihen asentoon missä ottaa töpselin irti. Usein se on jumissa. Jos se ei liiku, niin toinen vaihtoehto on että se tappi ei saa maata kaasuläpän akselista, boxi tietää siitä että nyt pitäis olla tyhjäkäynnillä. Mutta kuten sanoin niin aika usein se on vaan jumis.

Jos se käy huonosti niin bensaa menee silloin ohi, ja haisee. Ryyppyläpän pitäis olla kiinni kylmänä ja aueta kun sille antaa virtaa. Virtaa sille pitäis tulla vasta kun auto käy. Virta ryypylle tulee suoraa laturista, siitä pienestä yksinäisestä johdosta mikä on painamalla kiinni tapissa, laturin perässä. Oon muutamaan omaan sierraan vetäny johdon puolalta, on ne ainakin sen vuoden/pari kestäny mitä auto on mulla ollu.
Ilmavuotojakin voi olla, ne näkee sumuttelemalla starttipilottia, jarrutehostajaankin kannattaa sumutella, myös kajuutan puolelta. Jos käynti muuttuu->vika löytyy.
Muita vuotokohtia on kaikki letkut imusarjas, kaasarin laippa/tiiviste (menee kieroon jos kiristää liikaa), imusarjan tiiviste.

Boxille menevä letku kannattaa ottaa irti ja tyhjätä, vaikka ihan huoltotyönä.
Henry Ford's Quadricycle projekti Youtube@torala
aabohax
Viestit: 14
Liittynyt: 21 Joulu 2014 18:16

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja aabohax »

Nyt ei taas oikein homma toimi.. Auto toimii kylmänä ok, ei mitää ongelmaa ja käynnistyy käytännössä heti, ei tarvi sahata ollenkaan tmvs.. Mutta, lämpimällä koneella kaupunkiajossa/alamäissä/ihan randomilla se sitten vaan sammuu.. Ei saa sammumaan jos haluaa, vaan sammuilee täysin satunnaisesti. Kun sammuu, yleensä sellanen kohta missä kytkin pohjassa, joskus tosin kesken ajonkin. Ei saa käynnistymään kytkintä nostamalla esim mäessä, vaan virrat pois ja startilla käyntii, ja kumma tässä että lähtee samantien käyntiin? Autolle tehty nyt tähän mennessä:
tulpat, tulpan johdot, pyöriä,virranjakajan kansi, kaikki suodattimet, venttiilin välykset, polttoaine luonnollisesti 98 ja masinolia laitettu pari kertaa, siihen motocraft-moottorinohjaus tmvs boxille menevä letku tyhjennetty ja moottorin johtosarjan liittimet puhtaat, alipaineletkut uusittu ja ei imuvuotoja ja nyt myös se huurumoduuli mikä on kaasuttimen/pumpun välissä on ohitettu/korvattu suodattimella.. Aijempi bensan haju tuli vuotavasta bensiiniletkusta, nyt kaikki letkut uusittu joten ei enään bensa käryä.. Satunnaisesti autossa jää kierrokset leijumaan, ja sahaavat kahden ja kolmen tonnin välissä kunnes vaan yhtäkkiä lopettaa ja käy tyhjää normaalisti?
Aksu
Viestit: 1004
Liittynyt: 10 Helmi 2005 00:20

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja Aksu »

Voi olla myös että sieltä tyhjäkännin säätäjästä on hihna mennyt pilalle. Itse muistan purkaneen tuollaisen reilut 10v sitten ja sieltä oli yhdestä kohtaa hampaat kadonneet.
Kuva
gti golo palloilija
aabohax
Viestit: 14
Liittynyt: 21 Joulu 2014 18:16

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja aabohax »

Toikin tuli avattua, ehjiä kaikki osat silmämääräsesti. Kuitenkin nyt se taas toimii.. Koittais nyt päättää toimiiko vai ei, mutta toistaiseksi ei ole sammuillut ja käy tyhjäkäyntiä. Kuinkapaljon siihen ryypyn sähköjohtoon pitäisi tulla virtaa? Mittailin sen ja sinne tuli tyhjäkäynnillä ~6.6v?
tursas
Viestit: 4120
Liittynyt: 10 Tammi 2006 12:33
Paikkakunta: Vantaa

Re: Sierra 2.0 ohc juttuja

Viesti Kirjoittaja tursas »

aabohax kirjoitti:Toikin tuli avattua, ehjiä kaikki osat silmämääräsesti. Kuitenkin nyt se taas toimii.. Koittais nyt päättää toimiiko vai ei, mutta toistaiseksi ei ole sammuillut ja käy tyhjäkäyntiä. Kuinkapaljon siihen ryypyn sähköjohtoon pitäisi tulla virtaa? Mittailin sen ja sinne tuli tyhjäkäynnillä ~6.6v?
6 V se on, tärkee asia on se saako se siellä kaasarissa lämpöjousessa mitään aikaiseksi, eli lähteekö ryyppyläppä kääntyy ylös. Jousi poikki tai se akseli matkalla rläppään poikki.
Farkku Mondeo 1,8 Bensa, 2002, MK3 STW Turnier Stardust Silver Trend Wagon
Vastaa Viestiin