Mondeo -03, ilmastointi toimii aina vain hetken??

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
k-mikko2
Viestit: 1
Liittynyt: 14 Heinä 2014 14:15

Mondeo -03, ilmastointi toimii aina vain hetken??

Viesti Kirjoittaja k-mikko2 »

Missä voisi olla vika? Ilmastointi toimii vain aina jonkun aikaa auton käynnistyksestä (10min - 30min). Mitä kuumempi ilma sen vähemmän aikaa toimii. Lähetee päälle taas kun on ollut auto jonkun aikaa sammuksissa. Sammuttuaan ilmastointi ei lähde päälle ajon aikana vaikka ajaisi pitkänkin matkaa.

Huoltamo on vaihtanut mangneettikytkimen sekä kylmäaineet.

Onko kompura rikki? Joistakin luin että vosiko olla vika paisuntaventtiilissä?
Avatar
Volmari
Moderaattori
Viestit: 837
Liittynyt: 05 Helmi 2005 15:48
Paikkakunta: Turku

Re: Mondeo -03, ilmastointi toimii aina vain hetken??

Viesti Kirjoittaja Volmari »

Harvinaisen sama vika itsellänikin. juuri tänään käytin korjaamolla diagnoosissa ja sanoivat vian olevan magneettikytkimessä. ok, selvitellääs miten minun mahtaa käydä.
Never Drive Faster Than Your Guardian Angel Can Fly
Mk.3 Mondeo 2.0 TDCi vm.05
Nissan Primera P11 -00
Toyota Avensis 1.8 VVT-i vm.03
Mk.6 Escort vm.95 1.6 zetec
Mk.5 Escort vm.92 1.8 zetec
Mk.4 Escort vm.88 (R.I.P)
Audi 80 vm. 86 2.2i
Avatar
mösjöö
Viestit: 939
Liittynyt: 31 Elo 2012 16:54
Paikkakunta: Turku

Re: Mondeo -03, ilmastointi toimii aina vain hetken??

Viesti Kirjoittaja mösjöö »

http://fordclub.fi/foorumi/viewtopic.php?f=6&t=41962

Tuolla sama jorinaa samasta asiasta.

Mutta mites kun pistät ilmastoinnin päälle niin pyöriikö flekti kokoajan taukoomatta? Tai siis käynnistyykö olleskaa?
Ei ole sellaista mekaanista ongelmaa, jota raaka voima ja tietämättömyys ei ratkaisisi
Ruttonalle
Viestit: 2
Liittynyt: 28 Heinä 2014 09:48

Re: Mondeo -03, ilmastointi toimii aina vain hetken??

Viesti Kirjoittaja Ruttonalle »

Vein oman mondeon ilmastoinnin täyttöön ja sanoin samasta viasta (luulin että aineet vaan vähänä). Huoltomies sanoi että johtuu varmaankin jostakin kompuran välyksestä (isoilla kierroksilla ei pyöri), kun oli korjanneet toisesta mondeosta saman. Veloitti vaan 15min työn siitä ja nyt on pelannu koko kesän.
pasuli
Viestit: 6
Liittynyt: 23 Heinä 2014 22:41

Re: Mondeo -03, ilmastointi toimii aina vain hetken??

Viesti Kirjoittaja pasuli »

Ruttonalle kirjoitti:Vein oman mondeon ilmastoinnin täyttöön ja sanoin samasta viasta (luulin että aineet vaan vähänä). Huoltomies sanoi että johtuu varmaankin jostakin kompuran välyksestä (isoilla kierroksilla ei pyöri), kun oli korjanneet toisesta mondeosta saman. Veloitti vaan 15min työn siitä ja nyt on pelannu koko kesän.
Missäs näin halvalla veloitti? Itsellä sama vika myös.
Vastaa Viestiin