Sielä se pajalla lepää

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
harriveikko
Viestit: 15
Liittynyt: 06 Loka 2012 16:09

Sielä se pajalla lepää

Viesti Kirjoittaja harriveikko »

Joo reilu kuukausi taaksepäin vein eskon pumpun remonttiin,eli vaihettiin tiivisteet,kun toi nafta on taas muuttunu.Ei enää oikein pitäny toi ruiskupumppu.No oli remontissa reilun viikon.Laitettiin sit pumppu paikalleen,eikä vaan esko lähteny pirul..kaan käymään.Hinattiin fordille ja sielä kolme päivää kaksikin asentajaa sitä ihmetteli.No fordilla ei osattu kun levitellä käsiä,oli ne toki tarkastannu sähköt ja pumpun ajoituksen,mikä oli just eikä melkein.No sieltä se sit hinailtiin sinne dieselpajalle,jossa ne on sitä nyt jo kohta pari viikkoa ropannu.On se nyt pirua,mä vien ehjästä autosta osan remonttiin,eikä sitä kukaan tässä valtakunnassa saa enää käymään.Ei mun varmaankaan tarvi maksaa markkaakaan tollasesta remontista,olen maksanu tiivisteiden vaihdosta ja auto oli täysin kunnossa ennen sitä tiivisteremonttia.Eli kai sillä tarvii olla takuu,onhan asennusliike tunnettu dieselkorjaamo.
Krisse
Viestit: 1424
Liittynyt: 05 Helmi 2005 20:54
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Re: Sielä se pajalla lepää

Viesti Kirjoittaja Krisse »

Tässäkin tapauksessa olisi kannattanut olla ensin yhteydessä siihen firmaan josta aikoo korvauksen/rahaa/what ever saada ja sopia niiden kanssa miten toimitaan, voi olla muuten vähän nihkeätä toi markkojen takaisin saaminen vaikka vika löytyisikin pumpusta. Ensisijainen 'virheenkorjausoikeus' on kuitenkin aina tavaran toimittajalla (tässä tapauksessa siis pumpun korjaajalla).

Mut se mikä minua hämmästytti on tämä:
harriveikko kirjoitti:eli vaihettiin tiivisteet,kun toi nafta on taas muuttunu.Ei enää oikein pitäny toi ruiskupumppu.
Siis tiisseli on muutunu jotenkin ja tiivisteet ovat alkaneet falskaamaan?
Kaikenlaiset rojektini @ http://wonk.sytes.net/76s/
Tessu
Viestit: 1850
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: Sielä se pajalla lepää

Viesti Kirjoittaja Tessu »

SIIS missä on nafta muuttunu??
Empä ole moista kuullukkaan että tiivisteitä söis ja koskahan se on muuttunu?
Ainahan ne poltoaineet muuttuu mutta että dieselkin? jos se NOIN paljon muuttuu niin jopas on,ettei nyt vain olisi jotain muut mätää ollu siinä pumpussa kun vuoti? tai ainakin muusta syystä?
vilif85
Viestit: 264
Liittynyt: 08 Huhti 2013 22:13
Paikkakunta: Kotka

Re: Sielä se pajalla lepää

Viesti Kirjoittaja vilif85 »

Kyllä tuo jo haiskahtaa siltä että sen pumpun korjauksessa on jotain sössitty ja pahasti. Jos sitä kerran ei enää kukaan saa käyntiin. Ettei vaan sen sisältä olis jääny työpöydälle mitään turhia pikkuosia? :roll:
Mondeo Ghia STW 1.8TD -98
Mondeo STW 1.8TD -98 (Varaosa-auto)
Orion 1.6 cl -90
Tessu
Viestit: 1850
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: Sielä se pajalla lepää

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Juu eihän sitä sillon ite mennä mitään tekemään kun pajalla on kerta jo ollu,sinne se pitäs ottaa yhteyttä jos heti hajoo uudelleen,eriasia on jos jää tienpäälle ja pois pitää päästä niin hätätilassa jotain mut sitte heti samaan paikkaan korjattavaksi!
harriveikko
Viestit: 15
Liittynyt: 06 Loka 2012 16:09

Re: Sielä se pajalla lepää

Viesti Kirjoittaja harriveikko »

No kyllähän se viimein sit tuli pajalta laitettuna,tuli torstaina.Ei siitä ollu paljon apua,tänään on nokka mytyssä.Pääs pahus talvi yllättään noin nelkytä metriä ennen talvirenkaita.
Vastaa Viestiin