
Focus 2002 jarruvalon vaihtaminen
Focus 2002 jarruvalon vaihtaminen
Kyseessä siis farkkumallin focus. Miten iheessä tuohon malliin on tarkoitettu jarruvalo vaihdettavaksi? Sisäkautta on peltiä vastassa ja pieni reikä josta ei mahdu mitään sisään. Sitten ulkokautta jos pitää vaihtaa niin joutuu irroittamaan koko valojen aihion ja siinähän menee samalla tiivisteet ihan keturalleen. Ei kait tuossa oikeasti ole voitu suunnitella tuota systeemiä niin idioottimaiseksi että koko takavalokotelo pitää irroittaa? 

Re: Focus 2002 jarruvalon vaihtaminen
Niin se on eikä mun mielestä edes erityisen hankala: Kaksi ruuvia irti, koko asetelma irti (vaatii vähän nykäisyä sivusuunnassa) ja sitten polttimoasetelma irti ja polttimot vaihtoon. Ei tarvi kurkistella taskulampun lampun kanssa eikä selkä vääränä ja sormet verillä yrittää "operoida".Poopa kirjoitti:Ei kait tuossa oikeasti ole voitu suunnitella tuota systeemiä niin idioottimaiseksi että koko takavalokotelo pitää irroittaa?
Mutta makuasiahan se on, kuka mitäkin helppona/vaikeana pitää...

Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
Re: Focus 2002 jarruvalon vaihtaminen
Joo, eihän se toimenpiteenä mitenkään vaikea ole. Irrotin ne kaksi ruuvia mutta kun tiivisteet näytti olevan niin hyväkuntoiset ja hyvässä liimassa niin sillä aloin ihmettelemään että pitääkö ne nyt porsia, mutta minkäs teet pakkohan se lamppu on vaihtaa


