Mondeossa oli näköjään aika yleinen vika, että ilmastointi ei toiminut.
OIin muka katsonut kaikki sulakkeet ja ne oli ehjät. Flektin tarkastin, toimi kun pistä 12 volttia suoraan akkulaturilta sille.
Releet testasin 9 v patterilla, nekin kaikki toimi. Ne isot sulakkeet flektille kaikki kunnossa. Ja jokainen sulake siellä konehuoneen sulakerasiassa.
Se "etuvastus" vai mikä lie se härdelli siellä flektin alareunassa näytti yleismittarilla noin 1000 ohmia. Se ei siis varmaan ollutkaan mikään etuvastus, vaan jonkun sortin anturi. Umpiruosteessa, mutta toimi kuitenkin.
Siis se juttu missä on sitä kaapelia ikään kuin pieni kela ja vastus. Tulee omat johdot siihen. Jostain. Sitä ei myydä erikseen, vaan flektin mukaan ilmeisesti kuuluu.
Mutta tässä vaiheessa alkoi epäilyttämään, että sieltä on kylmäaineet kadonneet järjestelmästä ja auto paikalliselle nyrkkipajalle.
Eipä ollutkaan aineet kadonneet (2 vuotta viime ilmastointihuollosta).
Siellä ne sitten sai kaivettua sen vian esille.
Eli pissapojan suuttimien lämmitin/sulatin/mikälie oli oikarissa ja se poltti sieltä kabiinin puolelta jotain sulaketta (En ole tarkastanut mikä se oli). Ja siis se sulake oli yhteinen jotenkin ilmastoinnin toiminnan kanssa.
Huollossa irrottivat suuttimien kaapelit irti ja nyt ei sulake enää pala ja ilmastointi pelaa.
Seuraavan pakkas-räntäkelin ongelma sitten ne jäätyvät pissapojat...
Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Ford mondeo mk3 vm-05. Ilmastointi ei toimi -> Toimii nyt
Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
Hyppää
- Ford-Club tiedottaa
- ↳ Tiedotteet
- ↳ Tapahtumat
- Jäsenalue
- Rekisteröityneet käyttäjät
- Kaikille
- ↳ Foorumin pelisäännöt ja käyttö
- ↳ Autotalli
- ↳ Autoilu
- ↳ Sana on vapaa
- ↳ Keskustelun kehittäminen
- Ford Tekniikka
- ↳ Alusta
- ↳ Kori & sisusta
- ↳ Autohifi
- ↳ Autosähkö
- ↳ Tekniikka
- Malli ryhmät ja sivustot
- ↳ Transitmiehet
- ↳ Yleistä keskustelua transiteista
- ↳ Apua ongelmiin
- ↳ Transit projektit
- ↳ Cortina Club
- ↳ Consul & Granada
- ↳ ANGLIA Club
- ↳ FordMclub
- ↳ Ford-freak
- ↳ Ford-freak overdrive foorum
- ↳ Taunus club foorum
- ↳ Cosworthrsclub / CRSC foorumi
- ↳ Fmoc
- Kaupalliset alueet
- ↳ -Tarjouksia yhteistyökumppaneilta-
- ↳ Ostetaan ja Myydään ajoneuvot
- ↳ Ostetaan ja Myydään varaosat / Tarvikkeet
- ↳ Ostetaan ja Myydään Klassikkot / Tarvikkeet
- ↳ Autoiluun liittymättömät Osto- ja Myynti-ilmoitukset
- ↳ Lahjoitetaan