Focus 2.0 TDCI Imaisee ilmat ja sammuu

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Tapiiri
Viestit: 274
Liittynyt: 22 Helmi 2007 23:22

Focus 2.0 TDCI Imaisee ilmat ja sammuu

Viesti Kirjoittaja Tapiiri »

Onko tullut vastaan: Ajotietokone näyttää jäljellä olevaksi matkaksi 150km, mutta löpö loppuukin kesken ja kulku pysähtyy. Tankkauksen jälkeen vain hinaamalla käyntiin, startilla ei ilmaus onnistu/ei raaski pyörittää tarpeeksi kauan. Tapahtunu jo kolmesti vuoden aikana. Tankatessa menee n. 41 litraa, eli kyllä siellä vielä reilusti menovettä pitäis olla. Viittaisi jotenkin vialliseen tankissa olevaan imulaitteeseen, mutta sitähän ei pääse tarkastamaan irroittamatta koko tankkia. Ideoita?
Fiestalla
Viestit: 482
Liittynyt: 20 Heinä 2005 21:39
Paikkakunta: Turku

Re: Focus 2.0 TDCI Imaisee ilmat ja sammuu

Viesti Kirjoittaja Fiestalla »

Kannattaako sitä löpöllä ajaa, tulee aika isot sanktiot jos jää kiinni?
yritäedes
Viestit: 2445
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: Focus 2.0 TDCI Imaisee ilmat ja sammuu

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

Ihan vain teoriassa, olisko mahdollista, ettei tankki saa korvausilmaa? Onko tuo tapahtunut aina pidemmän yhtäjaksoisen ajon aikana? Tankissa ei ole kovaa alipainetta, kun avaat korkin?
Tai sitten imaisee ilmaa jostain matkalta, esim. suodattimelta, kun imu(alipaine) kasvaa polttoainepinnan laskiessa.
Onko pa-suodatin vaihdettu ajallaan? Oletko käynyt itänaapurissa tankkaamassa?
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
Tapiiri
Viestit: 274
Liittynyt: 22 Helmi 2007 23:22

Re: Focus 2.0 TDCI Imaisee ilmat ja sammuu

Viesti Kirjoittaja Tapiiri »

Hyvä teoria, mutta ei päde. Viimeksi sammui kolmen kilometrin ajon jälkeen eikä kuulunut mitään suhausta korkkia avatessa. Pitänee seurata pa-linjaa vajaalla tankilla, että kulkeeko siinä ilmaa.
Vastaa Viestiin