Focus -05 Hiukkassuodatin

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
FocusD05
Viestit: 3
Liittynyt: 19 Tammi 2013 11:48

Focus -05 Hiukkassuodatin

Viesti Kirjoittaja FocusD05 »

Tervehdys!

Minulla on mieliharmina vm -05, Ruotsista tuotu 1.6 TDci, joka on jokin kummajaisen nelosvyöhykkeen auto, jossa on tuo kirottu hiukkassuodatin, joka antaa vikakoodia ja haittaa ajoittain turbon toimintaa. Tosin suurimman osan aikaa toimii aivan normaalisti, etenkin kylmillä ilmoilla. Ko. suodatin olisi kait huolto-ohjelman mukaan pitänyt vaihtaa jo 120000 huollossa, kerran on jo jotain liemiä vaihdettu (sekin huolto maksoi ~800€). Nyt merkkihuolto tietysti haluaisi erittäin mielellään vaihtaa ko. suodattimen, suodatin maksaa ~1200€ ja työt päälle, ei oikein hotsita. Käytetyn osan löytyminen lienee lottovoittoakin vaikeampaa. Jostain lehdestä luin Forte-käsittelystä hiukkassuodattimille. Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta hiukkassuodattimellisesta autosta?? Ainakin merkkiliikkeen mukaan tällaisia hiukkassuodattimellisia Focuksia on tuotu maahan jobbarien toimesta enemmänkin.
country sedan
Viestit: 692
Liittynyt: 07 Helmi 2005 08:52
Paikkakunta: Kausala

Re: Focus -05 Hiukkassuodatin

Viesti Kirjoittaja country sedan »

Jos se suodatin ei ole rikki, ainoastaan tukossa niin pesu painepesurilla yleensä auttaa.
Motarilla voi riittää 80km lenkki 150kmh marssivauhdilla polttamaan pytyn auki.
saudi
Viestit: 11
Liittynyt: 09 Kesä 2012 21:34

Re: Focus -05 Hiukkassuodatin

Viesti Kirjoittaja saudi »

Joskus juutuupista kattonu jonkun filminpätkän jossa ne ruuvas pöntön irti ja pruuttas painepesurilla peräpäästä sisään ja sieltä ainakin tuli paljo paskaa ulos, en tiedä sitte sen jälkeisestä toimivuudesta. Kyllähän noilla hinnoilla kannattaa jotain kokeilla.
FocusD05
Viestit: 3
Liittynyt: 19 Tammi 2013 11:48

Re: Focus -05 Hiukkassuodatin

Viesti Kirjoittaja FocusD05 »

Sitähän minäkin, että joku halvempi keino olisi poikaa. Merkkiliike kun ei halua muuta tehdä, kuin vaihtaa ja myydä tietysti kalliimman mahdollisen osan. Huonompi juttu se, että taas muut kuin merkkiliike eivät halua koskea tuohon suodattimeen ja sen ongelmiin. Mutta, kiitoksia vastauksista, näistä poimin tietoja. Odottelen tietysti, jos jollakulla olisi kokemuksia samanlaisesta autosta. Turbo on muuten uusi, sekin hajosi...
azureus321
Viestit: 28
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:10

Re: Focus -05 Hiukkassuodatin

Viesti Kirjoittaja azureus321 »

juu tässä on tehty vuotta uudenpaan hiukkassuodattimen vaihto kun loppu peleissä mikään muu ei auttanut.se on sitten täysin merkki liikkeen hommia koska tuohon pyttyyn ei pääse manuaalisesti tekemään mitään paitsi tuon pesun jota itse en tekisi koska jos pyttyyn painetaan vettä ja vielä paineella niin saattaapi vääntää sisuskaluja mutkalle kun pytyn rakenne on varmaan saman tyyppinen kuin katalysaattoreissa.pytty täytyisi tosiaan vaihtaa tuossa 120tkm kohdalla,tietyissä volvoissa on sama paketti kun fordissa eli psa kone ja muutenkin täysin sama auto niin ja pösö+rellu samaa pakettia.fordin ja volvon huoltopäällikkö täällä pohjoisessa merkkiliikkeessä sanoi että yksikään volvo ei ole yli 120tkm kestänyt ilman pytyn vaihtoa.pytty tosiaan maksaa listahinnalla yli tonnin mutta ainakin itselle todettiin että pytty on niinsanottu vaihto osa niikuin esim laturi ja startti.merkkiliike ottaa vanhan pytyn pois ja lähettää sen takaisin korjattavaksi jolloin uuden pytyn hinnasta lähtee heti 500€ pois.vanha järjestelmä täytyy ensin testata jos ei halua lähteä heti pytyn vaihtoon,eli auto merkkiliikkeeseen ja ne testaavat pytyn tekemällä koe polton ja paine eron tarkistuksen.auton alla taka akselin päällä on lisäaine säiliö jossa kiinni sähkö moottori. jos kaikki menee oikein niin lisäainetta(eolys) ruiskutetaan suoraan sylinteriin joka nostaa palonlämpötilaa.jos tässä järjestelmässä on jotain vikaa esim ei ole lisäainetta tai poltto hiukkassuodattimessa ei 1000km välein tapahdu niin auto rupeaakin lykkäämään dieseliä palotilaan niin ettei kaikki pala ja ylimääräinen diesel sekoittuu öljyn sekaan aiheuttaen öljypinnan nousua ja öljyn laadun heikkenemistä,jos näin niin öljyn seassa voi olla niin paljon dieseliä että koko pata leikkaa kiinni.kannattaa seurata millin tarkasti öljypintaa ja haistaa vaikka öljy korkkia(dieseliä)
hiukkassuodattimella varustettuun autoon on todella tarkka öljy vaatimus,en nyt muista luokkia mutta itsellä taisi olla castrol jossa lukee isolla että ford.hiukkas suodattimen kyljessä on myös lämpötila anturi joka täytyy tarkistaa.moottori täytyy saada aina mahdollisimman kuumaksi että mahdollinen poltto voi tapahtua ja tämä suomen talvessa onkin iso ongelma,polttoaine käyttöinen lisälämmitin vaikka webasto on melkein pakko hankkia näihin dieseleihin.tässä vähän alku askelia.
yritäedes
Viestit: 2444
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: Focus -05 Hiukkassuodatin

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

FocusD05 kirjoitti:Sitähän minäkin, että joku halvempi keino olisi poikaa.
FocusD05 kirjoitti:muut kuin merkkiliike eivät halua koskea tuohon suodattimeen ja sen ongelmiin
Ainahan voi sitkeästi yrittää löytää korjaamoa, joka pystyy/osaa/haluaa tuon tehdä. Tuskin se nyt kuitenkaan mitään rakettitiedettä on. Pöntön saa tarvikkeena 2v takuulla alle 500 €.
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
azureus321
Viestit: 28
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:10

Re: Focus -05 Hiukkassuodatin

Viesti Kirjoittaja azureus321 »

jonkin pytyn saattaa saada 500€ nurkilla mutta kannattaa tutkia tarkkaan minkä mallinen pytty on itse huomasin että kaikki tarvike pytyt ja autopurkaamo listan pytyt on aivan erillaisia kuin itsellä vaikka kuinka lukisi ford.voi pytyn vaihdon tehdä vaikka itse kun se on melkohelpossa paikassa mutta sitten tarvitaankin fordin piuhat että voidaan testata toimivuus+ vielä lisäaineen nollaus ohje joka tapahtuu auton avaimella-virtalukolla ja polttoainetankin luukulla.
azureus321
Viestit: 28
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:10

Re: Focus -05 Hiukkassuodatin

Viesti Kirjoittaja azureus321 »

tuohon viereiseen viestiin- ajotietokoneen nollaaminen- olen laittanut tekstiä tuosta lisäaineesta joka on yks tärkeä tekiä koko hiukkassaodatin ongelmassa.
Vastaa Viestiin