2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
D4rkNoon
Viestit: 8
Liittynyt: 04 Joulu 2012 17:10

2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja D4rkNoon »

Elikkäs, tullut tuo ongelma nyt havaituksi näin kovilla pakkasilla ettei jaksa Sierra vääntää millään lämpöstä ilmaa ohjaamoon.

Kokeiltiin tänään käyttää n.15min pakkasessa ja puhaltimeta alkoi tulla hieman lämmintä ilmaa kun olimme painelleet ylä/-ja alavesiputkea paisarin korkki auki kun epäiltiin että jäähdytysjärjestelmässä on ilmaa. Päätettiin lyödä sierra takasin talliin ja etsiä vikaa kun ei kuumaa ilmaa löytynyt. Alavesiletku oli täysin kylmä, ja ylävesiletku oli täysin kuuma (syyläri ylhäältä kuuma, alhaalta kylmä). Moottorilämpömittari oli puolivälissä, joka on huolestuttavaa tuolla 92 asteisella termostaatilla? Avasin tulipelliltä tulevan ylävesiletkun ja katsoin tuleeko sieltä vettä (sehän vissiin kierrättää sen alhaalta ylöspäin?) ja täysin punertavan kirkasta, ei minkään näköistä möhnää havaittavissa ja hyvin iloisesti virtasi ulos. Kokeiltiin myös irroittaa paisarin alempi letku jäähdyttimen puolelta ja sama juttu sieltä. Kun päätettiin luovuttaa lyötiin sierra pihaan lämpiämään. Savukkeen verran kun ehti odotella tuli puhaltimelta kuumaa ilmaa, ja moottorilämpömittari oli hyvinkin puolivälin yläpuolella n.4/5. Kotioppäin ajellessa tuli sitten huomattua että lämpö autosta alkoi katoamaan, ja puhaltimelta tuli jälleen viileää ilmaa moottorinlämpömittarin laskiessa puoleenväliin.

Näin äkkiä miettiessä ei nyt keksi millään vastausta ja pakkasessa pitäis lähteä vikaa etsimään kun ei vakinaista tallipaikkaa ole. Sen takia tarvitsisi hieman apua, sillä yleensähhän nämä ovat kohtuullisen lämpöisiä autoja?

EDIT: Ja syyläri on vaihdettu, motonetistä hankittu viimekesänä. Termostaatti vaihdettu eilen ja tarkastettu että se on oikein päin, tiiviste on hyvin, ja että lukkorengas on hyvin kiinni!
Avatar
Foordson
Viestit: 1286
Liittynyt: 23 Huhti 2007 22:56

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja Foordson »

Neste kulkee ylhäältä alas. Ylävesiletkun pitäisi olla täysin kuuma vasta silloinkun termostaatti on auki. Nestehän tietenkin jäähtyy kulkiessaan syylärin läpi ajoviiman tai flektin(flektien) vaikutuksesta.

Mulla nousee lämpöviisari noin puoleen väliin ja jää siihen. Ei siihen mittariin kannatta aivan sokeasti luottaa jos ei ole tietoa koska anturi on vaihdettu. Jonkinverran niissäkin on vikaa vanhemmiten.

Mutta, lämpeääkö molemmat kennon letkut ?
Minkäs merkkinen se termostaatti oli ?
D4rkNoon
Viestit: 8
Liittynyt: 04 Joulu 2012 17:10

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja D4rkNoon »

Käympäs kokeilemassa, ja tarkistamassa mitä paketin kyljessä lukkee
D4rkNoon
Viestit: 8
Liittynyt: 04 Joulu 2012 17:10

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja D4rkNoon »

Ei ollu pakettia enää jälellä mutta http://www.motonet.fi/web/guest/etusivu ... id=30-6007 tuommonen se oli.

Kennolle = sinne tulipellin taakse? Menevät letkut olivat 5min käytön jälkeen (oli ollu tolopassa) kuumat. Paisarilta jäähylle lähtevä letku kylmä, alavesiletku kylmä, ylävesiletku lämmin ja moottorilämmöt nousivat mittarin mukaan puoleenväliin.

Kosteutta ei ollu auton sisällä. Eli ei pitäs vuotaa mistään, eipä se muutenkaan sitä nestettä syö, mitä nyt kerran 2-3kk lisäilee.

EDIT: Puhalsi tyhjäkäyttäessä lämmintä kun piti tuon 5min aikana puhallinta nolla-asennossa ja sen jälkeen kokeili, mutta alkoi sekin hiipumaan n. 2min aikana
Avatar
Foordson
Viestit: 1286
Liittynyt: 23 Huhti 2007 22:56

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja Foordson »

Juu, sinne tulipelliin koneen taakse ne menee.

Onko se termostaatti/tiiviste varmastin kunnolla tilassaan, ettei päästä nestettä kiertämään kokoaikaa syylärin läpi ?

Termostaatin merkkiä kysyin juurikin ylläolevan takia sekä sen, että nuo "nevöhöördof" termarit ei kestä tai toimi uutenakaan.
D4rkNoon
Viestit: 8
Liittynyt: 04 Joulu 2012 17:10

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja D4rkNoon »

Kyllä sen mielestäni kunnolla sinne kiinni sain, saattaa tietysti olla että termostaatti vuotaa silti läpi koska ihmettelin tiivisteen kokoa, se oli hieman pienempi kuin oletin eli siis se tiiviste ei oikeen tukenut termostaattia kun sen laitoin kiinni, voisiko tässä olla vika?
Avatar
Foordson
Viestit: 1286
Liittynyt: 23 Huhti 2007 22:56

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja Foordson »

D4rkNoon kirjoitti:Kyllä sen mielestäni kunnolla sinne kiinni sain, saattaa tietysti olla että termostaatti vuotaa silti läpi koska ihmettelin tiivisteen kokoa, se oli hieman pienempi kuin oletin eli siis se tiiviste ei oikeen tukenut termostaattia kun sen laitoin kiinni, voisiko tässä olla vika?
Voi jos se vuotaa läpi. Itse ostaisin termostaatin alkuperäisenä.
yritäedes
Viestit: 2445
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

D4rkNoon kirjoitti:ihmettelin tiivisteen kokoa, se oli hieman pienempi kuin oletin eli siis se tiiviste ei oikeen tukenut termostaattia kun sen laitoin kiinni
Mulla oli Sierrassa sama juttu kun sen ostin. Edellinen omistaja oli palellut autossa monta talvea, moitti kylmäksi. Uusi tiiviste (ja termari, vanhakin oli silti toimiva) ja siitä lähtien on lämmintä riittänyt.
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
duckworth
Viestit: 4066
Liittynyt: 22 Syys 2007 15:58
Viesti:

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja duckworth »

Täälläkin painittiin saman ongelman kanssa kolme vuotta sitten, syynä juuri tuo aiemmin mainittu tarviketermarintiiviste, joka oli lipsahtanut pois tilastaan, vaikka sen asettelin hyvin termarin vaihdoin yhteydessä...
Opel on pop, mutta Ford on progee

-BMW 325i N52B25 "käyttis ish?"
-Omega B2 2.2 16v "talviauto"
-Omega B2 3.0 V6 "varaharrasteauto"
-Sierra Mk1 -86 "Group A- wnb"

BOREHAMMER
D4rkNoon
Viestit: 8
Liittynyt: 04 Joulu 2012 17:10

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja D4rkNoon »

Okei, kävin hakemassa kuulemma laatutermarin autovaraosaliikkeestä ja asensin sen. Kaupunkiajossa autossa tarkeni takki päällä ja kun motarihetki koitti ja nokka kohti espoota, oli aika hämeenlinnan kohdalla luovuttaa ja lähteä pakkasta pakoon lämmitys ei moottoritiellä pelannu yhtään.

Asensin uuden termostaatin keittiön pöydällä ja varmistin että kaikki osat olivat varmasti kiinni, lisäsin tiivistetahnaa varmistuakseni tiiveydestä. Ilmasin järjestelmää siten, että annoin moottorin käydä paisuntasäiliön korkki auki, ja puristelin kennon letkuja, sekä jäähdyttimen ylä, -ja alavesiletkua kaikkia noin 100 kertaa vahvalla puristuksella.

MIKÄ TÄTÄ VAIVAA??

Kaikki letkut olivat lämpimiä moottoritieosuuden jälkeen aka, alavesi, ylävesi, sekä kennolle menevät.

EDIT:

Tulipahan muuten mieleeni että sillon kun viimeksi oli lumet noin kk takaperin niin lämmitys toimi ihan hyvin, ei mitään valittamista. Sen jälkeen oon imusarjan tiivisteen vaihtanut. Tässäkin käytin jälleen tiivistemassaa kun piti suorittaa kaksi kertaa motonettipahvitiivisteen huonon laadun takia.

Mikä tässä asennuksessa voisi johtaa näihin oireisiin? Itsellä ei tule kuin se mieleen että ilmaus olisi kussut?
corttiina san petso
Viestit: 88
Liittynyt: 24 Loka 2011 19:07

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja corttiina san petso »

OHC ilmaus tapahtuupi näin,vesipumpun yläosassa on pienonen putkenpätkä mikä on suljettu kumihatulla ja lemmarilla,kun järjestelmään vaihdat(kaadat) nesteet, täytyypi kumihattu ottaa pois,kun pikkuputkesta tulee nestettä, niin kummihattu päähän ja lemmarin kiristys,niin avot ilmaus on suoritettu,nän sanoo isokirja.
yritäedes
Viestit: 2445
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

corttiina san petso kirjoitti:Kaikki letkut olivat lämpimiä moottoritieosuuden jälkeen aka, alavesi, ylävesi, sekä kennolle menevät.
Jos kerran kabiiniin menee letkussa lämmintä vettä, mutta ilma kabiinissa ei lämpene, niin eikös silloin vikaa pidä etsiä lämppärin kennosta (ilmaa, tukossa?) tai lämmin/kylmä säätöhärdellistä?
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
D4rkNoon
Viestit: 8
Liittynyt: 04 Joulu 2012 17:10

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja D4rkNoon »

Toi ilmaustappi on tällä hetkellä niin tukossa etten saanut sitä auki edes vasara+ruuvimeisseliyhdistelmällä saatika sitten paineilmalla joten se on vähän pois pelistä, muuten neste on ollut edelleenkin puhdasta ja läpinäkyvää.

"Jos kerran kabiiniin menee letkussa lämmintä vettä, mutta ilma kabiinissa ei lämpene, niin eikös silloin vikaa pidä etsiä lämppärin kennosta (ilmaa, tukossa?) tai lämmin/kylmä säätöhärdellistä?"

Irroitin lämppärin kennon ylemmän letkun ja vettä tuli kohtuu ronskisti tämän jälkeen, joten en usko että tukosta siellä olisi, sillä neste ei tälläkän kohtaa ollut moskaista. Kylmä/lämmin säätöhärdelli on kokeiltu, vaijerit liikkuu (tuntuu selkee vastus liikuttaessa) ja kuuluu kolaus kun saa laitettua täysin ylä-asentoon.
papagenu
Viestit: 132
Liittynyt: 23 Loka 2011 01:49

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja papagenu »

No sitten vika varmaan on siinä säätövivussa joka liittyy jotenkin siihen kahvaan mistä säädät tuleeko kylmää vai kuumaa ?
Tessu
Viestit: 1850
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Koneen lämmöt ok puolesvälis,jos mittari näyttää lämpöä niin on,jos letkut lämpimnät niin sillon ei vesi kierra lämppärinkennossa eli on tukossa tai säätöjutut jumissa,muuta en keksi.
Nyt ei vika enää olekkaan muualla,kenno irti ja putsiin tai uusi/ehjä/puhdas tilalle!
Jos kennon välirivat on haihtunu taivaantuuliin niin myöskään sillon ei lämpöä tule vaikka vesikiertäiskin.
Ottasin jo kennon irti ja kattosin mikä on?
Foorrtti
Viestit: 449
Liittynyt: 23 Syys 2007 19:33

Re: 2.0l OHC Sierra puhaltaa kylmää

Viesti Kirjoittaja Foorrtti »

Lämppärin kennon ei tarvitse olla edes tukossa, vaan se voi olla hapettunu/paskottunut muuten vaan ajan myötä. Tällöin paska ei sekoitu kiertävään veteen ja vesi pysyy puhtaana, koska paska on niin hyvin kiinni kennossa. Ja tämä paska ei välitä lämpöä. Itselläni oli sama ongelma, 1-asennossa lämppäri puhalsi lämmintä, 2-asennossa puhalsi haaleata ja 3-asennossa kylmää, myös kun piti vähän aikaa puhallinta pois päältä ja laittoi 2-asentoon, huomasi kuinka muutaman sekunnin aikana tuleva ilma lähti viilenemään. Autotarvikeliikkeet myyvät erilaisia aineita joita sekoitetaan jäähdytinnesteeseen, ajetaan motti kuumaksi ja vaihdetaan nesteet. Tämä aine ottaa kaiken paskan niin koneesta, syyläristä kuin lämppärinkin kennosta, ja johan taas toimii (ainakin itselläni).

Itselläni kone aina lämmennyt, sormensa siihen on melkeempä polttanut kun ajon jälkeen koskettanut, muttei ole kabiiniin kuumaa tullut.
Vastaa Viestiin