Galaxy ei käynnisty

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
paroni
Viestit: 15
Liittynyt: 12 Heinä 2005 18:20
Paikkakunta: uusikaupunki

Galaxy ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja paroni »

Galaxy -99 2,0 starttaa, vaan ei käynnisty. Ei tule kipinää, eikä bensapumppu hurise. Asentoanturi vuoden vanha ja kaikki liitokset ok. Ajonesto mielestäni myöskin ok. Omat obd-lukijat (2kpl.) eivät lue autoani ja mailla kun asun, niin lähin Ford-korjaamo hiton kaukana (korvessa). Vinkeistä olisin kiitollinen.
tepsu123
Viestit: 577
Liittynyt: 21 Helmi 2010 17:59

Re: Galaxy ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja tepsu123 »

Ajonestolaite
polttoaineensyötön turvakatkaisin
sähköliitännät moottori/akku
moottorin ohjausjärjestelmä liitännät/johdinsarja
sulakkeet/polttoainepumpun rele/moottorin ohjausrele
polttoainesuodatin/polttoainepumppu
sytytysjärjestelmä
ilman sisäänotto järjestelmä/alipainejärjestelmä vuodot
ilmamassan mittain
ruiskusuuttimet
polttoainepaine/syöttömäärä/polttoainepaineen säädin
moottorin ohjausmoduuli

Tällaisia autodatasta.
Skoda favorit 136L -93 1,3
Datsun Nissa sunny farmari -80 1,3
Mazda 323 -85 1,5 GT
Mazda 323 -89 1,5
Opel kadett -87 1,3
Mondeo -93 CL/CLX 1,8
Mondeo -96 CLX/STW 1,8
Avatar
RS_Ford
Viestit: 68
Liittynyt: 20 Huhti 2011 16:50

Re: Galaxy ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja RS_Ford »

Mikähän vois olla vikana kun kipinä tulee, sekä bensapumppu pyörii tällä hetkellä suoralla virralla. Eli bensaakin saa..
Ford Sierra DOHC -89 Kaasari
Old fords never die they just go faster...
duckworth
Viestit: 4064
Liittynyt: 22 Syys 2007 15:58
Viesti:

Re: Galaxy ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja duckworth »

RS_Ford kirjoitti:Mikähän vois olla vikana kun kipinä tulee, sekä bensapumppu pyörii tällä hetkellä suoralla virralla. Eli bensaakin saa..
Kaiketi kyselet tuota Sierraasi koskien?? Itsellä kävi juuri noin kipinä ja bensa tuli, mutta kaasarista oli ne päällimäiset läpät juminu kiinni, kolautus meisselillä, ja hörähti saman tien tulille tulpat märkänä ja litra bensaa öljyn seassa :D

(nykyään omat kaasutin-vaivat on korjattu efin imusarjalla/ruisku-laitteistolla 8) )
Opel on pop, mutta Ford on progee

-BMW 325i N52B25 "käyttis ish?"
-Omega B2 2.2 16v "talviauto"
-Omega B2 3.0 V6 "varaharrasteauto"
-Sierra Mk1 -86 "Group A- wnb"

BOREHAMMER
Avatar
RS_Ford
Viestit: 68
Liittynyt: 20 Huhti 2011 16:50

Re: Galaxy ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja RS_Ford »

Niin joo tuata tarkoitin galaxya :oops: pitäis kaverin galaxy saara taas käymään, lähti käyntiin mutta sammui heti eikä enää lähde... ei vaan käynnisty vaikka tosiaan saa bensaa sekä kipinän. Jos nuas on jokin ajonesto ym. saako jotenkin pois päältä/ohitettua tai kokeiltua että se on varmasti siinä vika ? ja sammuttaako se ajonesto kipinän vaiko katkaisee bensan syötön ?
Ford Sierra DOHC -89 Kaasari
Old fords never die they just go faster...
paroni
Viestit: 15
Liittynyt: 12 Heinä 2005 18:20
Paikkakunta: uusikaupunki

Re: Galaxy ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja paroni »

"Galaxy -99 2,0 starttaa, vaan ei käynnisty. Ei tule kipinää, eikä bensapumppu hurise. Asentoanturi vuoden vanha ja kaikki liitokset ok. Ajonesto mielestäni myöskin ok. Omat obd-lukijat (2kpl.) eivät lue autoani ja mailla kun asun, niin lähin Ford-korjaamo hiton kaukana (korvessa). Vinkeistä olisin kiitollinen."

Edelleen sama vika autossa, joten kysynkin, millä onnistuu vikakoodien luku ed.mainitusta autosta? Omat lukijani ovat u480 ja elm 327 ja olen myös kokeillut ikh:lla myynnissä olevaa 129 euron hintaista. Korjaamo Ihodessa ei oikein lämpene ajatuksesta lukea koodeja näin vanhoista eli asia hoidettava itse. Ostan kun löydän sopivan, hinnasta viis.
Avatar
Tekno
Viestit: 929
Liittynyt: 18 Touko 2008 08:30

Re: Galaxy ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja Tekno »

Ainoa laite millä saa ihan kaiken Fordien obd:stä ulos, on Fordin oma laite, sitä ei kaikilla korjaamoilla ole. (lue: löytyy vain Ford-merkkikorjaamosta)
Wanhat Audit 8-)
Tekno / Tenho Ruohoranta
Vastaa Viestiin