Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Toivossa on hyvä elää, sano lapamato!
Oli samalla kaverilla farmaripassatti -90 hintaan 1000€, ei tuokaan paha, siis volkkariksi?
Eikös tuo Eskon tekniikkakin jo maksa enemmän kuin 500€? 8)
Monteonisti kirjoitti:Toivossa on hyvä elää, sano lapamato!
Oli samalla kaverilla farmaripassatti -90 hintaan 1000€, ei tuokaan paha, siis volkkariksi?
Eikös tuo Eskon tekniikkakin jo maksa enemmän kuin 500€? 8)
no tiedä siitä maksaako se sitten enemmän kun tuo 500e, tietenkin riippuu taas mitä tekniikkaan kuuluu.
itte ostin 81/87 xr3i missä peltisetti,nokka ja nokkapyörä niin 200e ainoat viat. takakaaren alaosat mädät ja ei leimaa jäljellä. kone toimii paremmin ku uusi. ex ex omistaja oli rakentanu koneen ja ex omistaja ajanu yhden talven. joskus saa halvalla "hyvää"
Oxidius kirjoitti:itte ostin 81/87 xr3i missä peltisetti,nokka ja nokkapyörä niin 200e ainoat viat. takakaaren alaosat mädät ja ei leimaa jäljellä. kone toimii paremmin ku uusi. ex ex omistaja oli rakentanu koneen ja ex omistaja ajanu yhden talven. joskus saa halvalla "hyvää"
niinhän se on. nyt pitäs löytää toinen mk 3 esco missö pätkäpuskurit kiinni. (wink wink)
Mitähän mahtanet tarkoittaa pätkä puskureilla. yhdeskään mk3:ses en ole nähnyt alkuperäisiä pätkä puskureita, taidat sekoittaa mk1 malliin nyt jotenkin.
Ja mitä itse aiheeseen tulee niin niitä k-jetti xr3i koneita saa 200-300e mut jos saat koko auton 500e ni ei se kyllä paha ole
Tuo "XR3i" näytti niin komealta että luulin olevan vähintään Ferrarin tasonen pirssi!
Tietääkö kukaan että mikä on VW Ferrari?
Näin sellaisen myynnissä, 2+2 paikkainen punainen sportti.