-01 mondeo duratecHE 92kw tyhjäkäynti katosi.

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Jonttula
Viestit: 88
Liittynyt: 15 Loka 2011 00:16

-01 mondeo duratecHE 92kw tyhjäkäynti katosi.

Viesti Kirjoittaja Jonttula »

eli kyseessä otsikon auto johon piti tehdä täysin normaalia huoltoa.. vaihtamaan piti mennä koiranluut joka kulmaan sekä öljy, öljynsuodatin, ilmansuodatin sekä tulpat. Huonoksi onneksi oikena etupyörän irotettua huomattiin jousen olevan poikki. Emäntä soittin noin pari kuukautta sitten motarilta että kuului jumalaton pamaus jostain autosta. Vikaa tuolloin ei löydetty ja mitään ajoon vaikuttavaa en itsekkään huomannut, mutta vika selvisi eilen siis pamaukselle. No sitä alettiin sitten vaihtamaan ja abs anturin pistokkeen irottaessa päätettiin akku ottaa irti välttääksemme turhat vikakoodit. Akku oli siis useamman tunnin irti. Kun saatiin hommat kuntoon ja auton löi ekan kerran tulille teki jonkun resettiä muistuttavan jutun.. mittarin kävi tapissa ja trippi nollaantu ja egr aiheuttama moottorivalokin sammui.

Mutta siis heti näiden operaatioiden jälkeen kun auto pääsi käyntilämpötilaan niin kytkintä painamalla vauhdista auto sammuu. Starttaa siis kyllä ja kylmänä ei ole ongelmaa eikä edes lämpimällä suoraan startista käydä tyhjää. Vaan siis ajossa kuumalla koneella sammuilee tai sitten käy nirkosilleen että akun valokin ehtii syttyä ja jättää kierrokset noin 500rpm. Kulupuolessa ei muuten ole vikaa.

Sitten jos joku osaisi auttaa myös toisessa jonka akun irroitus sai aikaan.
Ikkunat menee kertapainolla kyllä alas, mutta ei enää ylös kuten ennen. Ylös täytyy pitää nappia pohjassa. Miten tämän saisi säädettyä?



Auto on ollut mulla vuoden ja tekniikkaan liittyviä ongelmia ei ole ollut. Auto ei ole koskaan liikenteessä omin päiten sammuillut... jollei akalla bensan loppumista lasketa. Auto akalla ajossa joka päivä eikä tätä nyt uskalla sille antaa.
'
Toivottavasti saitte jotakin selkoa tuherrusksestani ja osaatte auttaa miestä hädässä. :)
saksoboy
Viestit: 1065
Liittynyt: 23 Kesä 2011 06:21

Re: -01 mondeo duratecHE 92kw tyhjäkäynti katosi.

Viesti Kirjoittaja saksoboy »

Tohon sähkölasi hommaan sellaista että sille autolle täytyy opettaa koska lasit on ylhäällä jos akku on ollu irti.
Eli 1. lasi alas.
2. lasi ylös.
3. sormi pois napilta jonka jälkeen painat uudestaan ylöspäin ja pidä muutama sekuntti painettuna
4. testaa.
"harder" is not a very good safeword
Jonttula
Viestit: 88
Liittynyt: 15 Loka 2011 00:16

Re: -01 mondeo duratecHE 92kw tyhjäkäynti katosi.

Viesti Kirjoittaja Jonttula »

saksoboy kirjoitti:Tohon sähkölasi hommaan sellaista että sille autolle täytyy opettaa koska lasit on ylhäällä jos akku on ollu irti.
Eli 1. lasi alas.
2. lasi ylös.
3. sormi pois napilta jonka jälkeen painat uudestaan ylöspäin ja pidä muutama sekuntti painettuna
4. testaa.
Kiitos ohjeista. Näillä saatiin ikkunat toimimaan kuten ennen. :)

Niin ja tyhjäkäyntikin on löytynyt... Näissä näköjään ecu resettaa akun ollessa irti pitempään ja koneen pitää opetella uudestaan asiat. Juuri sopivasti joku oli opastanut toisessa ketjussa.
Vastaa Viestiin