Moi!
Ostin focukseen uudet kesärenkaat vanteineen noin kaksi kuukautta sitten. Nyt ensimmäisellä pitkällä matkalla 500km jälkeen autosta alkoi kuulua jurnutus. Ääni jäi pysyvästi. Ääni alkaa kuulumaan 35km/h vauhdissa ja kuuluu koviten 45km/h. Ääni hiljenee oikealle käännyttäessä ja kovenee vasemmalle kääntyessä. Pyörän laakereissa ei tunnu väljyyttä eikä ylimääräistä ääntä käsin pyöriteltäessä.
Ääni ei voimistu kierrosten mukaan. Eikä täristä rattia. Laakerivikaa on epäilty ja tutkittu ja imeisesti vika ei ole laakereissa. Muita ehdotuksia?
focus 2 -07 jurraava ääni ajaessa ja vasemmalle kääntyessä
Re: focus 2 -07 jurraava ääni ajaessa ja vasemmalle kääntyes
Ei niissä laakereissa välttämättä tunnu väljyyttä tai epämääräistä ääntä käsin pyörittäessä. Pyöritä rengasta ja ota jousesta kiinni, jos tuntuu värinää, niin laakerissa vikaa.
Edit: Ajattelit näköjään tehdä 3 samaa topikkia.
Edit: Ajattelit näköjään tehdä 3 samaa topikkia.
Re: focus 2 -07 jurraava ääni ajaessa ja vasemmalle kääntyes
Nin jollei ole vetoakseli mikä jurnuttaa,juu laakereita kun ei oikein näe kun etupää ei pyöri vapaasti kun on just se vetoakseli siinä jumittamassa kokeilua
Re: focus 2 -07 jurraava ääni ajaessa ja vasemmalle kääntyes
Rengas pyörii sen mitä pyörii vaikka siellä olisi minkälainen vetari, mutta ihan miten vain haluaa.Tessu kirjoitti:Nin jollei ole vetoakseli mikä jurnuttaa,juu laakereita kun ei oikein näe kun etupää ei pyöri vapaasti kun on just se vetoakseli siinä jumittamassa kokeilua