Mondeon Elin siirto (sähköpeilit)

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
linju62
Viestit: 4
Liittynyt: 11 Huhti 2012 12:58

Mondeon Elin siirto (sähköpeilit)

Viesti Kirjoittaja linju62 »

Joo olisi kysymys "elin siirrosta" :)
1995 mallin STW Mondeosta siirtyisi sähkö peilit "joystick"säätimineen 2000 mallin Mondeoon.(joystick paikassa näkyi 2000:ssa plugi olevan valmiiksi) :D
Jos nyppii osat irti ja kytkee suoraan olemassa oleviin johdotuksiin ja niiden plugeihin niin, kuinka suuri on mahdollisuus että toimii ilman "kikkailua"? :shock:
Olisin kiitollinen tiedosta jos joku on ko. hommaa jo aiemmin yrittänyt. :wink:
Eräs joka lunastaa taivas paikkaa..(taas)
Cortina 1.6
-89 Sierra 1,6
-95 Mondeo 1,8 STW
-00 Mondeo 2.0 STW
pvdriver
Viestit: 470
Liittynyt: 23 Joulu 2009 12:02
Paikkakunta: Kainuu
Viesti:

Re: Mondeon Elin siirto (sähköpeilit)

Viesti Kirjoittaja pvdriver »

en pitäis yhtään mahdottomana että toimisikin, mutta kytkentäkaavion kanssa vois halutessaan valmiuksia varmistella ennen toimenpiteeseen ryhtymistä. sama sulake antaa virtaa sähköpeilien lisäksi muunmuassa sisätilan valaistukselle sekä kellolle. ensiksi silti tarkastaisin:

-tarkastaisin että ovien johtosarjoista löytyy valmiudet peilioptiolle. saattaa riittää vain peilikolmion kohdalla olevan verhoilumuovin irroitus, tai sitten koko ovipahvi pois.

-tarkastaisin johdinyhteyden peilisulakkeen pinnin ja säätöjoystickin oletetun pistokkeen välillä.

edit: 95 mallissa pitäisi mennä näin, voit tarkastaa meneekö 00:ssa:
[seitsemännapainen pistoke peilisäätimelle; sulakkeelta (F34, näyttäisi olevan molemmissa) pitäisi olla yhteys pistokkeen pinniin numero 6 (oranssi/keltainen)]

-tarkastaisin johdinyhteyden säätöjoystickin pistokkeen ja mahdollisen ovessa olevan peilipistokkeen väliltä.
edelleen 95-mallin kaaviosta: [kolminapainen pistoke ovessa peilille, johtimien värit: valko/violetti, valko/musta ja kelta/vihreä. huomaa että peilissä on myös lämmityselementin kaksi pinniä.]

todennäköistähän on että jos kaikki tarvittavat töpselit autosta löytyy on myös niiden välillä olemassa johdot, voit myös katsella täsmäävätkö pistokkeiden pinnien määrät ja johtimien värit (varauksella), näin voidaan varmistaa että 95 ja 00 -mallien sähköpeilin osat ovat ristisiitoskykyisiä, siis käytännössä pistokkeet ja osanumerot samat.
"Ei vìtutus ole päällimmäisin tunne. Se tunne tulee
vasta silloin, jos epäonnistuu"

- Matti Hautamäki 01.01.2012, Keski-Euroopan mäkiviikon Garmisch-
Partenkirchenin osakilpailun jälkeen sijoituttuaan 44:ksi.
Vastaa Viestiin