Transit ABS pumppu

Renkaat, vanteet, jouset, iskarit, jarrut, madallus, jne.
0401578

Transit ABS pumppu

Viesti Kirjoittaja 0401578 »

Tietääkö joku onko Transittien ABS pumpuissa paljonkin eroja toisiinsa nähden. Omani tunnus on 1C15-2C285-BC ja ainoat joita olen löytänyt purkaamoilta ovat 1C15-2C285-AF tyyppiä. Uusi kuulemma maksaa 2500e+asennus joten olisi välttämätöntä saada käytetty jostain, koska remontti maksaisi puolet auton arvosta.
Avatar
katito
Viestit: 56
Liittynyt: 17 Syys 2008 19:16

Re: Transit ABS pumppu

Viesti Kirjoittaja katito »

kysäseppä fordilta tuota. itellä oli automaattilaatikko mondeoon haussa ja numerot täsmäs mutta kirjaimet ei niin kysäsin sitä ja kirjaimet olikin vaan ikäpolven tunnuksia eli kun valmistus aloitettu niin tuli AA ja seuraava sukupolvi on AB jne. oma laatikko oli AE ja nyt sielä on AA ja hyvin toimii.
mondeo ST220
Kuga 2.5 st-x phev
Krisse
Viestit: 1424
Liittynyt: 05 Helmi 2005 20:54
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Re: Transit ABS pumppu

Viesti Kirjoittaja Krisse »

En nyt muista minkä palikan sopivuuksia joskus tutkailin - ei se ainakaan Transitin ABS pumppu ollu - niin siihen oli ja lukuisa määrä vaihtoehtoja just noin että noi 2 viimistä kirjainta vaihteli, ja tulin tutkimuksissani siihen tulokseen että käypäsiä ovat kaikki.
Kaikenlaiset rojektini @ http://wonk.sytes.net/76s/
emax
Moderaattori
Viestit: 2778
Liittynyt: 28 Huhti 2008 21:32
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Transit ABS pumppu

Viesti Kirjoittaja emax »

Transiittisi on ilmeisesti etuvetoinen 2000-2002 ja luistonestolla?
2002 jälkeen on vaihtunu tilausnumero, en tiedä sitten sopiiko se enää vanhempaan, mutta kaikki 2000-2002 fwd pumput luistonestolla pitäs sopia keskenään.. Fordiltahan voit tuon vielä varmistaa.
Henry Ford's Quadricycle projekti Youtube@torala
Vastaa Viestiin