Focus -10 sisävehkeet pimeänä

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
rodgee

Focus -10 sisävehkeet pimeänä

Viesti Kirjoittaja rodgee »

Osaiskohan joku auttaa mikä on vialla. Kännykänlaturi hajosi tupakansytyttimeen ja nyt on mankka, sisävalot, lasinlämmittimet, sytytin sekä penkinlämmittimet pimeänä. Sulakkeet katsottu ja ehjät on. Samoin pääsulakkeet mitkä johtaa apukuskin jalkatilan sulakerasiaan.
juhve
Viestit: 496
Liittynyt: 12 Joulu 2007 23:17
Paikkakunta: pirkanmaa

Re: Focus -10 sisävehkeet pimeänä

Viesti Kirjoittaja juhve »

noi on yleensä saman sulakkeen takana onkos varmasti kaikki sulakkeet ehjiä
Käyttöauto Ford mondeo stw mk3 2.2 ST TDCi 2005
Kesäauto Ford focus mk1 RS 2004 #798
Ja pari muuta fordia



Ex autoja
Ford focus mk1 STW 1.8tdi
Ford escort mk5 1.6
Ford escort mk6 avo
Ford mondeo mk4.5
rodgee

Re: Focus -10 sisävehkeet pimeänä

Viesti Kirjoittaja rodgee »

jep, sulakkeet on ehjät. Sen totesi myös Ford-mekaanikko. Hänen sanojen mukaan johtosarja tai ohjausyksikkö kärähtänyt. Vaikeaksi menee. Nyt siis enää pimeänä soitin, sisävalot ja tupakansytytin. Olisko kellään mitään ideoita?
Avatar
JohnFinn
Viestit: 491
Liittynyt: 26 Marras 2011 01:22

Re: Focus -10 sisävehkeet pimeänä

Viesti Kirjoittaja JohnFinn »

rodgee kirjoitti:jep, sulakkeet on ehjät. Sen totesi myös Ford-mekaanikko. Hänen sanojen mukaan johtosarja tai ohjausyksikkö kärähtänyt. Vaikeaksi menee. Nyt siis enää pimeänä soitin, sisävalot ja tupakansytytin. Olisko kellään mitään ideoita?
Tässä vaiheessa yleismittari käyttöön ja mittaamalla vikakohdan paikannus -> syyn selvitys ( eli vian aiheuttaja selville ) -> vian aiheuttajan poisto ja vian korjaus.
Ellei homma onnistu itseltä, niin tarvitaan asiansa osaava mekaanikko mittareineen.
Torque Vectoring Control
Vastaa Viestiin