Focus 1.6TDCi STW -2010 takaiskarit

Renkaat, vanteet, jouset, iskarit, jarrut, madallus, jne.
pappa
Viestit: 126
Liittynyt: 30 Syys 2005 09:12
Paikkakunta: Suonenjoki

Focus 1.6TDCi STW -2010 takaiskarit

Viesti Kirjoittaja pappa »

Soo moro pitkiin aikoihin. Meikä ajeli muutaman vuoden Mersuilla, on ne autoja voi huokaus! Mutta kuluu se mersukin ja kun pitää alkaa osaa vaihtamaan, niin siinä sitä on trilleriä tarpeekseen.

Jaa niin mutta aiheeseen... Öhäm. Vaihdon messerin otsikon mukaiseen ja jopa vielä takuunalaiseen pikkurieseliin ja ka! ihan hyvä perusautohan tuo. Mutta hihheijaa, takaiskarit alko paukuttelemaan tuossa kovien pakkasten jälkeen. Toki auto oli vähän sellainen pomppuhessu jo koeajollakin, mutta sitä jotenkin kuvitteli että se kuuluu asiaan :oops:

Ei siinä mitään, ei iskareitten vaihto ihmeellistä ole, mutta se mun mielestä on suorastaan outoa että toinen vanhoista iskareista on pohjaan puristettuna sentin lyhyempi kuin toinen. :D

Voi luoja mitä laatutyötä...

Ois mulla muutakin narisemista, mutta säästänpä toiselle alueelle.

-Make :)
F.O.R.D = Full Of Rusty Details :D
-= Reilu 30v Fordeja ja muitakin ropposia =-
Avatar
JohnFinn
Viestit: 491
Liittynyt: 26 Marras 2011 01:22

Re: Focus 1.6TDCi STW -2010 takaiskarit

Viesti Kirjoittaja JohnFinn »

pappa kirjoitti:Ei siinä mitään, ei iskareitten vaihto ihmeellistä ole, mutta se mun mielestä on suorastaan outoa että toinen vanhoista iskareista on pohjaan puristettuna sentin lyhyempi kuin toinen.
Eipä taida ajossa pohjata iskarit, joten mitä lienee merkitystä sentin erolla - jos muuten eivät jumita?
pappa kirjoitti:Soo moro pitkiin aikoihin. Meikä ajeli muutaman vuoden Mersuilla, on ne autoja voi huokaus! Mutta kuluu se mersukin ja kun pitää alkaa osaa vaihtamaan, niin siinä sitä on trilleriä tarpeekseen.
Kaverin automaatti-300D:n toinen takavetari katkesi juuri ihan irti-poikki. Ja arvatkaapas mitä maksoi? :oops:
Torque Vectoring Control
pappa
Viestit: 126
Liittynyt: 30 Syys 2005 09:12
Paikkakunta: Suonenjoki

Re: Focus 1.6TDCi STW -2010 takaiskarit

Viesti Kirjoittaja pappa »

JohnFinn kirjoitti: Eipä taida ajossa pohjata iskarit, joten mitä lienee merkitystä sentin erolla - jos muuten eivät jumita? Kaverin automaatti-300D:n toinen takavetari katkesi juuri ihan irti-poikki. Ja arvatkaapas mitä maksoi? :oops:
Älä viiti... Se että orkkis iskarit on eripituisia, samalla valmistekoodilla jne. Se on puhdas valmistusvirhe eikä mitään muuta. Ja kyllä ne pohjas ihan ajossa, ei tarvittu ku pieni kuoppa tiessä niin kolin kolin. :) ( enkä mä paina kuitenkaan kuin n. 100kg )

Kirjoittelin aiheesta Fordille tänään, ihan kiva kuulla mitä vastaavat. Ihan ystävälliseen sävyyn.

En osaa sanoa mitä toi takavetari makselee, mutta Vehon tiskillä 320CDi 4Maticin etuvetari oli luokkaa 3000€ ( sama kilke Saksan MB liikkeestä alkuperäisenä osana 1080€, joten voipi kuvitella minne menee se loppuosa tosta matkalta ;) )
F.O.R.D = Full Of Rusty Details :D
-= Reilu 30v Fordeja ja muitakin ropposia =-
Niewitch
Viestit: 337
Liittynyt: 16 Elo 2007 19:11

Re: Focus 1.6TDCi STW -2010 takaiskarit

Viesti Kirjoittaja Niewitch »

Pakkasilla kuuluu itsellänikin Focus 1.6TDCI viistoperä -2009 autosta kolinaa takapäästä, ainakin kun enemmän takapää pääsee heilahtaan.

Aiheuttiko tuon kolinan iskarit ?
pappa
Viestit: 126
Liittynyt: 30 Syys 2005 09:12
Paikkakunta: Suonenjoki

Re: Focus 1.6TDCi STW -2010 takaiskarit

Viesti Kirjoittaja pappa »

Moi, sori että kesti. Kyllä iskareista toinen kolinan selkeesti aiheutti kun pohjasi.

Toinen kolinan lähde löyty takapuskurista, kuskin puolelta on puskurin sisäpuolella oleva kiinnike murtunut ja se pitää ikävää kolinaa / ratinaa kuopissa. Kunhan tämä kökkö keli katoaa niin pitää korjailla.

Se on Ford, jos siitä ei jotain kolinoita kuulu, se on rikki. :)

Tuli muuten laitettua reilusti Bilteman 4mm BITUMI levyä peräkontsan puolelle, pyöräkoteloihin jne. yllättävän paljon hiljeni rengasmelu ;)

-Make
F.O.R.D = Full Of Rusty Details :D
-= Reilu 30v Fordeja ja muitakin ropposia =-
Vastaa Viestiin