
fiesta vm96 lämppärin kenno
fiesta vm96 lämppärin kenno
tämmönen juttu että sisälle lämmintä huonosti,ajaessa jäähtyy vielä lisää,nyt vaihdoin termarin ja nesteet ei apua,voisko lämppärin kenno olla tukossa ja missä sijaitsee? vai onko nämä vaan niin kylmiä vehkeitä? 

Re: fiesta vm96 lämppärin kenno
lämppärin magneettiventtiilissä voi myös olla vikaa. lämpiääkö moottori normaalisti? letkuja tunnustelemalla kennon läheltä vois selvitä et kiertääkö kennolla. välillä vois olla hyvä ottaa kenno pois ja imuroida paskat pois sieltä kotelosta. on aikas helppo homma.
Re: fiesta vm96 lämppärin kenno
joo tämä selvis,oli se lämppärin hana rikki eli jäänyt kiinni eikä liiku mihinkään,eli poistin hanan ja laitoin putkenpätkät tilalle niin nyt tulee kuumaa,pärjää muija tämän talven ja laitetaan sitten keväällä toimiva hana,se kenno varmaan nousee sieltä suoraan ylös kun ottaa irti ne neljä ruuvia?
-
- Viestit: 38
- Liittynyt: 08 Heinä 2012 21:35
Re: fiesta vm96 lämppärin kenno
Kyseessä ford fiesta 1.8D -98 ja puhaltaa ainoastaan haaleeta ilmaa! Jäähdyttäjän edessä ja maskissa pahvit. Terostaatti vaihdettu sekä jäähdytysnesteet. Virta tulee lämmityslaitteen hanan sähköjohtoon. Ja lammityslaitteen hana poistetu kokonaan ja laitettu suorat putket, silti puhallusilma haaleeta/viileetä. Vesikiertää letkuissa ja on kuumaa. Mistä vielä voisi vikaa etsiä???
Kiitos.
Kiitos.
Ford Sierra -92
Ford Mustang HT -67
Suzuki PV -87
Ford Mustang HT -67
Suzuki PV -87