Kerrataan ny vielä.
Ne nostaja-keinu-vipu-seuraajat pitää olla silmällä kattoen 90 asteen kulmassa kannen kylkiin nähden. Silloin nokka pyörii yleensä liukupinnan keskellä. Toinen tapa on värittää liukupinta tussilla ja katsoa siitä että nokka pyörii sen keskellä, ja kolmas tapa on säätää venttiilin pituudella nosto oikeaksi (tarkin, mutta hankalin, ja hitain tapa +tarvii
heittokellon).
Tai jos matemaattisiksi aletaan niin keinun/nokan vipusuhde muuttuu venttiilin pituuden (korkeuden kannen pinnasta) mukaan. Vakio nokalla oikea on se "kultainen leikkaus" (jos jollekkin on Dan Brownin teokset tuttuja

) pyöristettynä 1,62. Jos venttiili on liian lyhyellä nokkaan nähden niin vipusuhde kasvaa ja samalla kasvaa myös venttiilin välys keinun ja venttiilin välissä.
Kun nokan ja keinun välisen venttiilin välyksen kertoo tuolla 1,62 niin saa välyksen mikä pitäis olla keinun ja venttiilin välissä.. Jos on huonosti niin ääntää ja keinut+nokka voi kulua hyvinkin nopeasti. Nokalle tarkoitetun vipusuhteen saa jakamalla venttiilin noston nokan nostolla.
Eikös sulla ollu se 310 asteinen nokka? Niin saattaa olla että tarvit venttiilin jatkopalat että saat ne keinut oikeaan asentoon. Ja onko sulla vakio vai pitkäpintaiset keinut? Jos vakio niin ootko tarkistanu että keinun liukupinta riittää nokalle?
Ja pitää myös kattoa ettei keinu (muu kuin vakio) tai jatkopala ota jousilautaseen tai lukkoihin -> pitää myös mielenkiintoista ääntä.

Vasemmalla puolella levennetty ja oikealla normaali, edessä kuplan jatkopala. Keinu viilapenkkiin ja rälläkällä ja tarkalla kädellä keinuun lisää tilaa että sopii.
Yhden kerran on mulla ollu säätöpulteissa vikaa, ja oon laittanu näitä virinokkia ihan työksenikin.
..vois olla ehkä parempi puhua keinuista ja säätöpulteista niin ei tuu väärinkäsityksiä. Niin ja tuo jatkopala tais olla hienolta nimeltään Lash Cap tjsp.