Focuksen startti toimii mutta ei käynnisty

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
dr.jones
Viestit: 8
Liittynyt: 10 Joulu 2008 07:53

Focuksen startti toimii mutta ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja dr.jones »

Autona focus 2003 1.6 bensa ja ongelmana on, että auto ei käynnisty. Eilen vika ilmeni ja nopeahkon ihmettelyn jälkeen oltiin 99% varmoja, että startti tai sen solenoidi on rikki kun kaikki viittasi siihen. Kävin tänään hakemassa AVK:lta 43tkm ajetusta autosta startin. Startti kiinni ja käyntiin mutta eipä lähtenyt ja tekee ihan samaa :roll:
Eli akussa on virtaa ja startti tosiaan "uusi" mutta kun avaimesta kääntää niin startti pyörii mutta ei pyöritä moottoria ollenkaan eli kuuluu vaan sellasta rahisevaa ääntä.
Mistäs nyt sitten vikaa lähtis ettimään?
dr.jones
Viestit: 8
Liittynyt: 10 Joulu 2008 07:53

Re: Focuksen startti toimii mutta ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja dr.jones »

No ni, raotin nokkahihnan suojamuovia ja sieltä päätti sitten tippua niitä vaakasuunnassa olevia hihnan palasia :seina Eli nokkahihna ei ole poikki mutta hihnasta on irronnut n määrä "hampaita"

Mitä on voinut mennä pahimmassa tapauksessa rikki tämän hihnan rikkoutumisen takia? Vaimo ajo autolla silloin kun tuo tapahtu eli tarkkaan en pysty sanomaan mitä tapahtu mutta kuulemma mitään kilinää kolinaa yms. ääntä ei ollut kuulunut.
pvdriver
Viestit: 470
Liittynyt: 23 Joulu 2009 12:02
Paikkakunta: Kainuu
Viesti:

Re: Focuksen startti toimii mutta ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja pvdriver »

n määrä venttiileitä solmussa...
"Ei vìtutus ole päällimmäisin tunne. Se tunne tulee
vasta silloin, jos epäonnistuu"

- Matti Hautamäki 01.01.2012, Keski-Euroopan mäkiviikon Garmisch-
Partenkirchenin osakilpailun jälkeen sijoituttuaan 44:ksi.
Vastaa Viestiin