Nopeusmittari tipahti nollille ja vauhtia oli 80/90kmh

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
HokucFocus87
Viestit: 101
Liittynyt: 06 Loka 2010 00:49

Nopeusmittari tipahti nollille ja vauhtia oli 80/90kmh

Viesti Kirjoittaja HokucFocus87 »

Eli otsikon mukainen vika tuli kiihdyttäessä nopeuteen 80-90kmh. Nopeusmittari oli nollassa jonkun aikaa ja auto nykäisi parikertaa ja nopeusmittari palasi takaisin toimintaansa. Tuon jälkeen vikaa ei ole ollut. Mitähän mahtoi tapahtua?
Avatar
Tekno
Viestit: 929
Liittynyt: 18 Touko 2008 08:30

Re: Nopeusmittari tipahti nollille ja vauhtia oli 80/90kmh

Viesti Kirjoittaja Tekno »

joku härö VSS-anturissa
Wanhat Audit 8-)
Tekno / Tenho Ruohoranta
Avatar
tuomaz
Viestit: 1184
Liittynyt: 30 Touko 2007 18:01
Paikkakunta: Uusimaa

Re: Nopeusmittari tipahti nollille ja vauhtia oli 80/90kmh

Viesti Kirjoittaja tuomaz »

focuksessa ainakin ihan "normaalia" toimintaa, joskus pysyy viisari nollissa pitemmänkin aikaa ja trippimittari alkaa näyttää pelkkää viivaa... palautuu kuitenkin normaaliksi hetken päästä. Kuulema VSS nopeusanturissa vika, joka sijaitsee oliks se nyt vasemman vetarin nurkilla :?: Mulla tekee tota joskus, yleensä pakkasilla enempi. Anturin vaihtamalla saattais korjaantua, mut en ole jaksanut perehtyä, korjataan sitten kun hajoaa kokonaan :lol:
Ford Focus 1.6 tdci Titanium Wagon 2011
ex: Ford Focus 1.6 STW Ambiente 2001
S-P-H
Viestit: 623
Liittynyt: 23 Elo 2008 20:58

Re: Nopeusmittari tipahti nollille ja vauhtia oli 80/90kmh

Viesti Kirjoittaja S-P-H »

Minun autossa ei ole ollut ikinä mitään mittaristo-ongelmia. Kop kop.
ex Fiesta ST-Line 155hp MHEV 2022
ex Fiesta ST-Line 140hp 2018
ex Focus Titanium Duratec 1.8 2009
ex Focus 1.8 2000
HokucFocus87
Viestit: 101
Liittynyt: 06 Loka 2010 00:49

Re: Nopeusmittari tipahti nollille ja vauhtia oli 80/90kmh

Viesti Kirjoittaja HokucFocus87 »

Heh Erelliseen Fiikkukseen muuan kyläseppä vaihtoi ton VSS Anturin joka oli perkuleen lujassa vaihrelaatikon likellä :!: Aikaa meni koko vaihto operaatiolla 2t 30min ja auto ei tullut kuntoon. Silloinen Fiikkus kettuili niin että kierrokset jäivät huutamaan kun auton heitti vapaalle ja kun painoi vapaalla kytkimen pohjaan kiekat laski ja kun vapautti ne hyppäsivät 2tonniin ja ylikin :lol: Onneksi saatiin murheenkryyni myytyä. Oli kyllä omituinen ostaja kun osti vaikka tiesi viat ja asentaja joka asenti Vss Anturin laitto sen niin huonosti että, öljyt alko loodasta vuotaan pihalle mutta, ostaja totesi vaan kai sillä kotiin asti pääsee :lol: Enää tolle kyläsepälle emme autoa vie jos vielä kyseinen vika ilmenee ja menee niin pahaksi että, autolla ei pääse mihkään että, alkaa nykimään ja tokimaan niin pahoin niin tietääpä mistä vikaa alkaa etsiä :)
Vastaa Viestiin