takaluukun sähköt

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
mondemies

takaluukun sähköt

Viesti Kirjoittaja mondemies »

Mondeo 1,8D farmari -97. Takaluukkua ei saa auki kuin auto sammuksissa ja virrat pois kytkettynä. Mitä sähkökytkentää tarvisi muuttaa, että luukun saa auki moottorin käydessä.
ngbee
Viestit: 77
Liittynyt: 19 Tammi 2008 14:00
Paikkakunta: Vantaa / Lahti

Re: takaluukun sähköt

Viesti Kirjoittaja ngbee »

Apukuskin jalkatilan oikealla puolella, muovipaneelin takana on 16 napainen harmaa liitin. Siellä paneelin alla on muitakin liittimiä samassa klusterissa, sekä mm. radion antennipiuha.
Sen harmaan 16nap. liittimen nastaan nr 10 tulee paksu oranssi-musta piuha. Katkaise se piuha ja tarkista vielä että kontti aukea ollenkaan napista, jolloin piuha oli oikea.
Seuraavaksi kytke piuhan liittimen puolelle jäävä pää kiinteään +12v. Tällöin kontti aukeaa napista aina kun keskuslukko on auki. Toinen pää eristetään ja jätetään silleen (valokytkin käyttää samaa ohjausjännitettä).
Vastaa Viestiin