-93 Mondeo ikkunaveivi

Pellit, puskurit, maalaus, ruostevauriot, verhoilu, penkit jne.
Champ
Viestit: 15
Liittynyt: 11 Kesä 2010 19:17

-93 Mondeo ikkunaveivi

Viesti Kirjoittaja Champ »

Elikkäs tuollaisessa -93 Mondeossa olis kuskinpuolen etuikkuna toimimattomassa kunnossa. Itse veivi lähtee irti helposti käsin vetämällä, eikä sokkaa löydy kuten apparin puolella. Ikkuna siis pysyy ylhäällä eikä laskeudu. Eikös sen kuuluis saada veivattua alas vaikka tuota sokkaa ei olisikaan vai?
Vai onko sieltä mahdollisesti jotain muuta rikki sisältä? Väännetty vissiin toimimattomaksi pakkasilla.
Avatar
inaticul
Viestit: 132
Liittynyt: 20 Helmi 2009 18:40

Re: -93 Mondeo ikkunaveivi

Viesti Kirjoittaja inaticul »

Sokka ei vaikuta veivaamiseen. Jossei joku ole ollut niin voimien tunnossa, että boorit sileenä siitä veivistä. Siellä on tosiaan poorit veivissä ja siellä ikkuna hissiin menevässä akselissa. Sokka pitää vain, että ei veivi tipahda lattialle. Varmaan jotain muuta häikkää.
Champ
Viestit: 15
Liittynyt: 11 Kesä 2010 19:17

Re: -93 Mondeo ikkunaveivi

Viesti Kirjoittaja Champ »

Joopa joo, vaijeri on näemmä katkennut. Veivistä oven alaosaan ei mennyt, kuin se vaijerin suojamuovi ja yläosassa vaijeria kyllä löytyi... Veivaamalla vaijeri purkautui tai kiristyi ja kammen tienoilta kuului rutinaa. Käsin ikkunan saa alas ja ylös.

Mikä on paras ratkaisu saada toimimaan ikkuna tai lähinnä paljonko maksaa osat?

edit. Siis ei herrajumala mitä suomalaiset purkaamot pyytävät yhdestä mekanismistä 1/5 auton arvosta :shock:
Vastaa Viestiin