Focus kauko-ohjain kantavuus?

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
Toniyes
Viestit: 22
Liittynyt: 15 Joulu 2009 18:35

Focus kauko-ohjain kantavuus?

Viesti Kirjoittaja Toniyes »

Terve

Löytyy tuollanen -99 mallinen farkku focceri ja ongelmana on tuo Ford:n rasittavan lyhyt kantomatka nuissa kaukosäätimissä. Isukilla samanlainen 3-ovinen ja siinäkin kauko turhauttavan lyhyeltä toimii.

Mitä autossa tekee kauko-ohjattavalla keskuslukolla jos se toimii about siinä oven kohalla, jossa samaansyssyyn sen jo avaisi avaimella.. Joskus napsahtaa kauempaa yleensä ei.

Onkohan se vastaanotin jossakin hanurissa vai onko siinä kaukossa vain niin jumalattoman pieni lähetysteho?

Muita asiaa pähkäilleitä? :D
Avatar
tuomaz
Viestit: 1184
Liittynyt: 30 Touko 2007 18:01
Paikkakunta: Uusimaa

Re: Focus kauko-ohjain kantavuus?

Viesti Kirjoittaja tuomaz »

mä olen ihmetellyt samaa, joskus ottaa jo kadun toiselta puolelta, joskus ei.. jotenkin tuntuu et kiinni antaa laittaa kauempaa kuin avata? Kaukosäätimien pattereiden vaihto auttoi muistaakseni asiaan ihan pikkusen muttei mainittavasti... samanikäisessä opelin astrassa oli muistaakseni joku synkronointisysteemi, eli avain virtalukkoon ykkösasentoon ja jotain nappia painettiin muutama sekunti tai jotain. Ohjekirjassa selitettiin että kun avaimen nappia painellaan kantomatkan ulkopuolella niin taajuudet menee jotenkin sekaisin tai vastaavaa.

Mahtaakohan focuksessa olla samantyyppistä systeemiä?
Ford Focus 1.6 tdci Titanium Wagon 2011
ex: Ford Focus 1.6 STW Ambiente 2001
Avatar
ReiluReiska
Viestit: 530
Liittynyt: 15 Huhti 2010 08:35
Paikkakunta: HelsingStad :)
Viesti:

Re: Focus kauko-ohjain kantavuus?

Viesti Kirjoittaja ReiluReiska »

Focus 1.6 aut -00

Minulla kantomatka taitaa olla 10-15m, joka on ihan hyvin riittänyt minulla kun usein vielä yksin olen liikenteessä. Usein käytän myös avainta, jottei oven mekaaninen lukko ei pääse ihan jumiintumaan vuosien varrella. :)

Välillä olen miettinyt että missäköhän lukitus järjestelmän antenni sijaitsee? Ottaako radioantennin kautta vai onko sillä oma antenni johonkin jemmattu? Onko mahdollista että olisi tullut antennin/johtojen liitoksiin jotain hapettumaa (häiriötä) ja sen takia ei kunnolla kantomatka riitä?
Toniyes
Viestit: 22
Liittynyt: 15 Joulu 2009 18:35

Re: Focus kauko-ohjain kantavuus?

Viesti Kirjoittaja Toniyes »

Oon myös tuota mietiskellyt missä se pitäisi sijaita.. Ilmeisesti apukuskin jalkatilan puolella ainakin on se kaukosäädönohjaus"yksikkö" tai mikä onkaan.

Kerran tuosta yhdestä auto-alan tv-ohjelmasta tuli nähtyä pätkä missä kokeiltiin mersun avaimen kantomatkaa. Ovet aukes about 20-40metrin päästä, mutta jos laitoit avaimen ohimon/pään lähistölle tai kiinni niin ainakin siinä kyseisessä autossa kantomatka tuplaantui :D. Omassa fokkerissa tuota on tullut kokeiltua välillä ja yllätysyllätys se TOIMII :D, vaikkakin tuntuu siinäkin olevan ajoittaista tuo mitenkä hyvin se toimii.

Heti topicin kirjoittelun jälkeen tuntuu että avain ottaa reippaasti yli 10metrin päästä, mitä se aiemmin otti siitä about vierestä.. :P


Tästä kun saa aikaiseksi sen verran, niin pitääkin käydä kaivelemassa sitä antennin/vastaanottimen sijaintia.
Toniyes
Viestit: 22
Liittynyt: 15 Joulu 2009 18:35

Re: Focus kauko-ohjain kantavuus?

Viesti Kirjoittaja Toniyes »

Löyty pari hyvää videota missä näytetään mitenkä saa kantavuutta lisää avaimelle..


http://www.metacafe.com/watch/358044/bo ... ote_range/


http://www.metacafe.com/watch/1317137/h ... nge_by_50/




ylempää en kokeillut kun vaati juottamista.. päätin testata alempaa ja se ainakin itsellä TOIMII.. ja tosiaan tuplaantu tuo kantomatka.. ainut vain että avainta pitää sivuttain näyttää autolle niin toimii kauempaa.. jos avainta näyttää autolle päin ja painaa nappia niin ei mitään toivoa että aukeis.
Vastaa Viestiin