Lisää tyhmiä kysymyksiä. Eikö solenoidin pitäs olla startin kupeessa. Ja jos oikein olen käsittänyt niin startti on vaihelootan kupeessa näissä automaateissakin? Eli vesipumpun ja lootan lähettyvillä ois starttiki. Nyt vain ei piru vie sattunu silmään yläpuolelta katottuna se ja alapuolelle en pääse ku tuo romu jätti kotipihaan enkä ole kerenny työntämään tallille.
Väännän virtaavaimesta käynnistys asentoon ja sillo kuuluu solenoidin naksaus, mutta se kuuluu vänkärin jalkatilan luota? Eikö sen pitäs kuulua startin luota? Jos ei ole startin solenoidi nii mikä se naksuu sitte vänkärin jalkatilassa?
Voisiko olla niin huonotuuri että lopullisesti menny mondyn orkkis "varashälytin" päälle ja iskeny käynnistyksen eston. Se kun lopetti toimimisen 2 vuotta sitten. Kun pistän virrat päälle nii jostai kuuluu vaimeasti kuin varashälytin tai jokin naksahtaa kaksi kertaa, melkeinpä samaan tahtiin kuin vilkut naksuu. Mutta ääni siis on todella vaimea. Ja sitte erikseen siis kuuluu se naksais vänkärin jalkatilasta joka kuuluu erittäin selvästi.
Tarkoituksena oli että startin heräte johtoon oisin kytkeny suoraa akusta virran ja kattonu onko startissa itessää vika vai herätejohon välissä virta-avaimelle. Mutta missä se startti on kun ei sattunu heti silmään. Pitäs näköjää lähtee purkamaa akkua ja ilmanpuhdistinta tieltä
