Eli tarttis taakke vaihtaa -95 farkku mondeoon jarrupalat. Motonetissä myydään paloja 8 ja 9 tuumaisiin rumpuihin.
Nuo tuumat on ilmeisesti rummun sisähalkaisijan koko. Tarttis tietää kumpi tuossa sit nyt on, kun ulkoapäin tuo rumpu on noin 23.5cm leveä, että onko tuo sisus sen 8 vai 9 tuumaa?
Kumpi jarrurumpu?
-
- Viestit: 116
- Liittynyt: 20 Huhti 2008 20:34
Re: Kumpi jarrurumpu?
Eli tuon "reunan/kehän paksuus" tuossa rummussa on vain 5mm (9")? Eikä 1.75 jos olis 8 tuuman?
Sanokaa ny joku tuon rummun irtonaisena nähnyt...
Sanokaa ny joku tuon rummun irtonaisena nähnyt...
Re: Kumpi jarrurumpu?
Hmm. Meet sinne #otonettiin ja pyydät nähdä osan ennen kuin kaappaat laatikon matkaasi, mittakin niillä apujampoilla on yleensä jossain lähettyvillä joten mittaat sen osan pyydät toisen jos mitta ei täsmää.Markus_82_ kirjoitti:Eli tuon "reunan/kehän paksuus" tuossa rummussa on vain 5mm (9")? Eikä 1.75 jos olis 8 tuuman?
Sanokaa ny joku tuon rummun irtonaisena nähnyt...


Onneksi väärän kokoisen osan saa yleensä vaihdettua, jos ei ole paikoilleen survottu ja sotkettu. Mulla tuli Focukseen vääränlaiset tulpan johdot viime syksynä ja ihan kiltisti ne ottivat paketin takaisin, kun selitin niistä puuttuvan originaaleissa olevat tiivistelerpakkeet kannen päästä. Hyvin toi auto on onneksi vanhoillakin johdoilla pelannut.
Sierra XR4i kesäauto http://fordxr4i.blogspot.com/
Re: Kumpi jarrurumpu?
Jos sulla on ABS niin motonetistä ei löydy sopivia. Itellä oli sama ongelma ja oikeat kengät löyty lopulta Fixuksen kautta.
Ford Mondeo 2.0 -97
Re: Kumpi jarrurumpu?
onko farkussa erilainen toi takajarru paketti..mocca.fin kirjoitti:Jos sulla on ABS niin motonetistä ei löydy sopivia. Itellä oli sama ongelma ja oikeat kengät löyty lopulta Fixuksen kautta.

ainakin 5d mondeoon käy motonetin osat vaikka on abs:t
ja eikös farkussa ole aina 9" rummut..??
Cortina 1300 2d -68
Taunus Coupe ?.? -75
Escort STW 3d XR3i -84 (myydään!)
M-B 124 200D
BMW E34
Taunus Coupe ?.? -75
Escort STW 3d XR3i -84 (myydään!)
M-B 124 200D
BMW E34