Escortin lämpöongelmat

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
jamppa-67
Viestit: 15
Liittynyt: 07 Maalis 2010 13:32

Escortin lämpöongelmat

Viesti Kirjoittaja jamppa-67 »

Nonnii.Mun ekkerissä olis seuraavanlainen ongelma.Moottorin lämpötila matka-ajossa on tosi alhainen ja sisälle tuleva ilma korkeintaan haaleaa...Laitoin jopa kovilla pakkasilla pahvin syylarin eteen,mutta eipä tuo auttanut.Kellään hyviä ideoita tai vinkkejä ko.asiaan?
En tiiä onko sillä merkitystä,mutta mainittakoon että,auto on -94 farkku ja mottina 1,6 16V Zetec.
Kiitos jo etukäteen!
Avatar
Tekno
Viestit: 929
Liittynyt: 18 Touko 2008 08:30

Re: Escortin lämpöongelmat

Viesti Kirjoittaja Tekno »

jospa termostaatti on jäänyt pysyvästi auki.
Wanhat Audit 8-)
Tekno / Tenho Ruohoranta
jamppa-67
Viestit: 15
Liittynyt: 07 Maalis 2010 13:32

Re: Escortin lämpöongelmat

Viesti Kirjoittaja jamppa-67 »

Kun ei ole pahemmin tarvinnut käydä ekkerin konehuoneessa,niin kysympähän sitten.Onko termari pahassa paikkaa ja vaatiiko mitään "erityistoimenpiteitä" sen vaihtoon? Ja mitä mahtaa uusi maksaa...Entä onko sit muita mahdollisia vaihtoehtoja ko.lämpöongelmaan?
Avatar
Foordson
Viestit: 1286
Liittynyt: 23 Huhti 2007 22:56

Re: Escortin lämpöongelmat

Viesti Kirjoittaja Foordson »

jamppa-67 kirjoitti:Kun ei ole pahemmin tarvinnut käydä ekkerin konehuoneessa,niin kysympähän sitten.Onko termari pahassa paikkaa ja vaatiiko mitään "erityistoimenpiteitä" sen vaihtoon? Ja mitä mahtaa uusi maksaa...Entä onko sit muita mahdollisia vaihtoehtoja ko.lämpöongelmaan?
Ei oo pahemmin kokemusta zetecistä, mutta termostaatti löytyy kun seuraat ylävesiletkua.

Tuosta kuvasta saa hieman osviittaa missä se on ja näin: http://i21.tinypic.com/2iuvo5f.jpg

Eikä tuossa mitään erityistä ole. Muutamalla pultillahan tuo on tuossa kiinni.
Samalla kannattaa vaihtaa uudet jäähdytinnesteet ja ilmata, tosin en tiedä ilmaantuuko tuo motti itsestään kuinka hyvin.

Hintaa tuolla termarilla on luultavastin kymppi tai kaks.
jamppa-67
Viestit: 15
Liittynyt: 07 Maalis 2010 13:32

Re: Escortin lämpöongelmat

Viesti Kirjoittaja jamppa-67 »

Kiitos oikein paljon! Noilla sit lähetään kokeilee. Josko tuo alkais pysyy sit motarillakin lämpöisenä...
Vastaa Viestiin