Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Näin tossa vähän aikaa sitten 2-koppasen escortin, jossa oli tuollainen ritilä takalasissa, nimityksiä on monta (huoranportaat, pornoportaat, apinatikkaat). Pisti silmään kun ne on kadonnu katukuvasta aika tehokkaasti, on vaan joissain amis corolloissa. Ilmeisesti olleet aikanaan ihan pirun yleisiä ja suosittuja (70-80-luvulla) Vois näyttää omassa mk4 escortissakin aika hyvälle ja siinä onkin kiinnikkeistä päätellen joskus semmoset ollu.. Onkohan niitä enää yleensä uutena olemassa vai ovatko hävinneet kokonaan?
Ford Taunus 1,6 GX -82
Ford Taunus 17M -65
Ford Escort 1,4 CL -87 + Spl Dynamics S-2604, DIG-1450,
DPC-1000, XTR 250D4, 2x TD-502, DLS Reference R5A, Pioneer DEH-4200SD
Tyystin on kadonnu nuo ritilät.. löysin netistä kyllä pari uutta jollain yksityisellä myynnissä, mutta nekin oli e-30 bemuun ja johonkin japsikatiskaan.. Komia ois jos ekkeriin löytäs!
Ford Taunus 1,6 GX -82
Ford Taunus 17M -65
Ford Escort 1,4 CL -87 + Spl Dynamics S-2604, DIG-1450,
DPC-1000, XTR 250D4, 2x TD-502, DLS Reference R5A, Pioneer DEH-4200SD
mulla on mk4 escortin ritilä itselläni oli autossa kiinni ku ostin, revin kyl pois takalasia tummennettaessa einkä ole jaksanu takasin laittaa ja se pitäis hioa ja maalata hieman on vähän rujon näköinene mut ilmesesti alkuperäinen
Nyt tuli pari muistoa mieleen, naapurilla oli Citroën BX kirkkaanpunainen ja siinä takalasinritilä sävy sävyyn. Tavallinen sitikka muuttui ihan eri autoksi tuon ritilän avulla, oli älyttömän hieno. Sitten isällä oli jossain mersussa takaikkunassa sälekaihtimet sisäpuolella, eräänlaiset "ritilät" siis nämäkin.
Eipä näitä enää juuri missään näy.
ex-Ford Ka Color -03
Tunturi City S -85 (mopo)
ex-Fiat Uno Fire -87
Onko kellään hajua onko takalasin ritilöitä ollut mk2 sedan sierroissa?
Vintiltä löyty mk1 sierran ritilä, jonka viimetalvena eräästä hupasasta päähänpistosta asensin mk4 escorttiin rautalangalla. (melkein istu ). tämän jälkeen se tuhottiin asentamalla "rottalook" korsaan. nyt hiukan harmittaakin
larpake kirjoitti: ↑12 Helmi 2010 17:38
mulla on mk4 escortin ritilä itselläni oli autossa kiinni ku ostin, revin kyl pois takalasia tummennettaessa einkä ole jaksanu takasin laittaa ja se pitäis hioa ja maalata hieman on vähän rujon näköinene mut ilmesesti alkuperäinen
Itsellä olisi hakusessa mk4 escortiin tälläinen takalasiritilä
Mitään uuttatarviketta tuskin vanhoihin autoihin mistään liikkeistä saa,pitää mennä sitten harrastajien talliehin tai ulkomaille,rompetorit yksi mahdollisuus.
Antennit,ritilät,kapselit,ralliratit,ym on kyllä kadonneet aikaa sitten varaosaliikkeistä kun on kadonnu ne liikkeetkin.