Ford Probe 2.2 GT -91 Sähköongelma?

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
quaker

Ford Probe 2.2 GT -91 Sähköongelma?

Viesti Kirjoittaja quaker »

Juu elikkä ostin tuossa muutama viikko sitten sellaisen. Pari viikkoa no problem MUTTA nyt sitten kävi semmonen tempaus että kaupankäynnin yhteydessä kone ei startannut, kuului ihmeääniä, nakutusta, automaatti-antenni meni ylösalas miten sattuu, valot ei syttyneet/nousseet ja muutenki sähköpuoli sekoili vaikka millä mitalla.

Tänään sitten hetken ihmettelyn ja sulakkeiden/releiden tarkastelun jälkeen kokeilimme mäkilähtöä. Kone lähti käyntiin mutta valot pätki sekä moottori. Yht'äkkiä kaikki loppui ja probe kävi ihan normaalisti? Pidin konetta käynnissä reilusti ja yritin uudestaan. Sama ongelma jatkui. Yhtäkään sulaketta tai relettä ei ole mennyt jotenpa umpikujassa ollaan. Onko kokemuksia ja vinkkejä?
kragath
Viestit: 3
Liittynyt: 21 Kesä 2010 14:55

Re: Ford Probe 2.2 GT -91 Sähköongelma?

Viesti Kirjoittaja kragath »

sama ongelma iski puolen vuoden omistuksen jälkee, mulla selvis ottamalla laturin lukemat mittarilla, että kyseessä on laturi ongelma, luultavasti hiilet huutaapi leipää. mutta aloita mittaamalla laturin arvot akusta. kerro samalla sitte mulle miten otit laturin ulos konehuoneesta ;D se on nimittäin omanlainen temppunsa.
Vastaa Viestiin