ATF- Öljyn luokitus

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
fiesta89
Viestit: 151
Liittynyt: 10 Huhti 2005 11:10

ATF- Öljyn luokitus

Viesti Kirjoittaja fiesta89 »

Käyttöohjekirjan mukaan ohjaustehostimeen pitää laittaa ESP M2C-166H vaatimukset täyttävää öljyä. Kaupoista löytyy ATF- öljyjä jotka täyttää M2C 166H vaatimukset.

Mitä ESP tarkoittaa ja voiko käyttää öljyä jonka purkissa ei lue ESP:tä?

Haluaisin vaihtaa ohjaustehostimeen täys-synteettiset öljyt, mutta en halua riskeerata noiden luokitusten kanssa.
ekn1
Viestit: 315
Liittynyt: 20 Touko 2008 21:22

Re: ATF- Öljyn luokitus

Viesti Kirjoittaja ekn1 »

Itse pähkäilin viime kesänä samaa asiaa ja huomasin, että eri öljyvalmistajien suositustaulukossa M2C 166H riittää täyttämään Fordin vaatimuksen, jossa on ESP edessä (esim. Teboilin mukaan Teboil Fluid D kelpaa Mondeon automaattivaihteistoon, jossa vaatimuksena juuri tuo ESP M2C 166H). Laitoin viime kesänä kyseistä öljyä sekä Mondeon automaattilaatikkoon että Fiestan (vm 2000) ohjaustehostimeen, ja hyvin ovat toimineet.

Muistinkin vähän väärin. Laitoin Teboilin Fluid D:tä Mondeon automaattiin, mutta Fiestan ohjaustehostimeen laitoin Motonetin Motox ATF IIIG:tä. Mutta tosiaan, hyvin ovat toimineet vaikka molemmat aineet ovat todella halpoja.
Vastaa Viestiin