Engine systems failure

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
samppu
Viestit: 38
Liittynyt: 18 Heinä 2008 10:24
Paikkakunta: turku

Engine systems failure

Viesti Kirjoittaja samppu »

Kyseinen teksti tuli tänä aamuna focuksen näyttöön ja tuntui olevan paikoitellen puhti koneesta poissa. Kotiin tultaessa ei merkkiäkään aamun ongelmasta. Onko parempaa tietoa, kannattaako ruvata säästämään taas kalliiseen remppaan?!
Focus 1.6 2006
Avatar
TeRoK
Moderaattori
Viestit: 2021
Liittynyt: 03 Helmi 2005 22:00
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Re: Engine systems failure

Viesti Kirjoittaja TeRoK »

ihan mutua, mutta kuullostaisi ihan joltain anturi vialta tms. jonka seurauksena moottorinohjaus on mennyt vikatilaan, mistä johtuu myös se ettei kulkenut kunnolla.

Kato käyttöohjekirjasta mitä moinen teksti meinaa.
Sprinter 319 -15, s400 hybrid -10, Mustang GT cabr. -96
Rahnu
Viestit: 100
Liittynyt: 07 Helmi 2005 01:51

Re: Engine systems failure

Viesti Kirjoittaja Rahnu »

Voi olla kaukaa haettua mutta onhan akku kunnossa? Meillä jäi kerran sisävalo päälle pitemmäksi aikaa ja vaivoin starttasi. Tuo sama ilmoitus jäi ajotietokoneeseen eikä tosiaan ollut kaikki tehot käytössä. Mitään korjausta autolle ei tehty, oli ilmeisesti alijännitteen aiheuttama ähky tms, tuosta on aikaa kuitenkin jo kohta vuosi.
Seat Leon 1.0 Tsi Dsg -17
Mondeo 2.0 Tdci Titanium aut. -10
Avatar
KajS
Viestit: 970
Liittynyt: 08 Syys 2005 15:10
Paikkakunta: Suomen Louisiana

Re: Engine systems failure

Viesti Kirjoittaja KajS »

Eihän sampulla ole vettä koneen päällä, tulppien kaverina? Vesi taas tulppien kaverina saattaa olla huono yhdistelmä. Tuon ikäisen Focuksen perusvika on vuotaa tuulilasin pesunestettä koneen päälle. Ford-huollossa vaihtavat ne konepellin tiivisteet. Noin meidän '06 focukselle tehtiin. Toinen hyvä mutuarvaus on akku tai pikemmin sen varaustila. Nämä nykyautot syö sen verran hyvin sähköä, että silloin tällöin lisälataaminen ei ole haitaksi. Meidän '06 focus seisoi yksi kesä neljä viikkoa loma-ajan, loppulomasta ei enää lukot auennneet kaukosäätimesteä, piti laittaa auto käyntiin, jotta kaken ohjaamana lukot toimi. Päättelin akun varaustason alentuneen ja latasin.
"Hot funk, cool punk, even if it's old junk
It's still rock and roll to me"

Autot:
Ford Mondeo Turnier '05 110cid/110hp
Dodge Ram Van B250 '86 225cid/???hp

Support Tommy Castro The Living Rhythm and Blues Legend!

Ich bin ein Speedhunter
samppu
Viestit: 38
Liittynyt: 18 Heinä 2008 10:24
Paikkakunta: turku

Re: Engine systems failure

Viesti Kirjoittaja samppu »

Jeps, aikoinaan edelliselle omistajalle soittelin ja hänkin sanoi että tuo pesunesteen vesivuoto oli korjattu takuuseen. Oli siis ruostuttanut tulpat. Täytyy tarkastaa toi varaustila. Mulla on 5 km työmatka ett voi se akun äkkiä syödä loppuun. Ei ole enää kyllä herjannut mitään, kop kop :roll: Tänään käytin autoa ilmastointihuollossa, kun ei tullut yhtään kylmää sisään asti. Asentaja vähän ihmetteli, kun aineet oli kokonaan 3 vuodessa hävinneet!! No nyt pelittää komiasti. Täytyy vaan muistaa enempi käyttää sitä talvisinkin.
Focus 1.6 2006
Vastaa Viestiin