Taas Zetec siis kenkkuilee.. Malli tuo 1993 Escort ja kone harmaa koppainen Zetec.
Oireilee siten kuten monella muullakin (luin vanhoja ketjuja läpi)
Eli:
Käynnistyy nihkeästi, ensi yrityksellä vain harvoin.
Käynti epätasaista: rupluttaa ja paukkuu
Ei löydy tehoja alle 3000rpm, tästä yli kiertää melko hyvin.
Tyhjäkäynnillä alkaa hiljalleen tukehtumaan ja lopulta sammuu.
Maantie ajossanykii...
Oudointa tosin on se, että esim. eilen otin akun irti ja nollasin ecun. Uudet asetukset sisään (jonkin aikaa hirmuinen ruplatus ja pauke ennen kuin normalisoitui) ja jonkin aikaa toimi oikein hyvin. Ajoin Mikkelistä kohti Järvenpäätä, ja jossain vaiheessa oli kuin hyytelöön olisi ajanut. Tehot hävisivät.
Jonkin aikaa näin, sitten löin kierrokset pienellä vaihteella korkealle ja kappas, taas toimi vähän aikaa ihan hyvin.
Sitten taas tehot hävisivät. Motarilla kulki nelosella hieman kokoajan nykien jopa yli täyttä sallittua, vitoselle siirtyessä meno taas hyytyi??
MAF on putsailtu (tai ainakin yritetty)
EGR yritin ottaa irti ja putsata, ei onnistunut näillä välineillä joten tyydyin tulppaamaan sen. Ei vaikutusta. (solenoidi osa tällä hetkellä CRC kylvyssä)
CRC:llä pusailin mahd. kaikkia liittimiä aj tarkistelin toimintaa. (Tyhjäkäyntiventtiili, kaasuläpän asento anturi yms.)
Tulpat on melko uudet (merkkiä en nyt muista Bosch tai NKG). Samalla vaihdettu piuhat, muistaakseni jotkut Motonetin mallit.
Äsken pihalla yritin vielä käynnistellä, samat oireet, mutta nyt antoi jo savua konepeiton alta kun kone lämpeni kunnolla.. -> lopetin säätämisen ja kysyn täältä jos joku tietäisi, ennenkuin hajoaa jotain ihan oikeasti

Vasta vaihdettu venttiilikopan tiiviste joka vuoti, tässä yhteydessä tulpan johdot irrotettu mutta ei vaihdettu uusiin.. Irrotin vielä uudelleen johdos jos olis jotain roskia tms. jäänyt sinne.
Öljyn seassa CRC Oil Leak litku, jonka kyytiin kaadoin sen vuodon etsinnän aikaan.. Turhaa koska olikin siis tiiviste.. Samalla bensan seassa pyörähti saman merkin Injector Cleaner.
Kartio suodatin ja isompi imuilma putki ainoat viritelmät konehuoneen puolella.. Vapaammin virtaava takapönttö myös vaihdettu..
Huomenna piti tuolla lähteä Joensuuhun, mutta taisi tulla junareissu....

(autossa on toinenkin outo ongelma: nimitäin käynnistyksen jälkeen sisäilman puhallin, vilkut ja tuulialsin pyyhkimet eivät heti toimi, vaan alkavat toimimaan viiveellä. Tämä kuitenkin pienempi riesa ja enemmän tuon sähköpuolen juttuja)