Anturit hukassa???ja päästöt taivaissa

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
arafat2

Anturit hukassa???ja päästöt taivaissa

Viesti Kirjoittaja arafat2 »

tarvis tietää missä on moottorin lämpötila-anturi,lämpömittarin anturi, ilmamassamittari ja onko se sama ku ilmamäärämittari?entä se tämä valvonta-anturi? autoni on Monde 2.0 16v doch vm 1994.niin ja autossa seilasi tyhjäkäynti,välillä kävi hyvin ja välillä aaltoili niin paljon että sammu.vaihdoin lambda-anturin ja se vika korjaantu sillä.pitäis vaihtaa muutki kai että sais leiman paperiin..
nestori
Viestit: 493
Liittynyt: 03 Helmi 2005 21:16
Paikkakunta: Joensuu

Re: Anturit hukassa???ja päästöt taivaissa

Viesti Kirjoittaja nestori »

Mitäpä niitä vaihtelemaan jos toimii. Vai jäikö siihen vielä jotain vikaa lambdan vaihdon jälkeen?
Kuga PHEV
arafat2

Re: Anturit hukassa???ja päästöt taivaissa.PARANNUSTA TAPAHTUNU.

Viesti Kirjoittaja arafat2 »

kävin tänään konttorilla,eka kerralla hc arvo korkealla,toisella kerralla tenua tankkiin, arvot kierroksilla kohallaan,mutta tyhjäkäynnillä hc arvo seilasi 200-400 välillä.100 sallittu.tulpat ja johdot vaihtoon ja aattelin että 3 kerta toden sanoo,mutta hitot sama peli jatkuu,kierroksilla ok,tyhjäkäynnillä käy kuulemma rikkaalla.tarkisti konttorilla suihkeella imuvuotoja,ei löytyny.katti on ehjä.NYT ALKAA OLLA NEUVOT VÄHISSÄ.VALVONTA-ANTURI VAIHDETTU.TULPAT+JOHDOT,AKKU UUSI.
KUKA TIETÄIS SANOA MITÄ NY???
aski
Viestit: 68
Liittynyt: 16 Maalis 2008 15:52

Re: Anturit hukassa???ja päästöt taivaissa

Viesti Kirjoittaja aski »

sytkää reilusti myöhäselle, laske polttoaineen painet, kyllä se siitä.

ilmamassamittari tai miksi sitä haluuakin kutsua sijaitsee YLEENSÄ ilmansuodatin kotelon yhteydessä, siinä on YLEENSÄ kuusiokolo ruuvi josta säädetään juurikin tyhjäkäynnin seossuhdetta. en ole kyseisen auto pellin alle vilkaissut joten en ole varma.
Monteonisti
Viestit: 3129
Liittynyt: 04 Helmi 2005 22:45

Re: Anturit hukassa???ja päästöt taivaissa

Viesti Kirjoittaja Monteonisti »

Imuilmavuoto jossain kuitenkin jos MAF on OK? 8)
(Kierroksilla ei vuodolla isoa merkitystä, mutta tyhjäkäynnillä on? :shock: )
Vastaa Viestiin