Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Hiukan asiasta tietämättömänä pitää kysellä, kuinka paljon ja mitä näissä kahdessa on samaa, voiko niistä käyttää nimitystä veljekset (ja kun kysyjänä PumaTAR, sanon sisarukset )?
Miten ajo-ominaisuudet verrattuna toisiinsa?.
Mullahan on '06 Focus ja kävin taannoin tyyppäämässä C30
Vaikka C30 oli vakioalustalla (niihinhän saa jotain sporttipakettia) niin alusta tuntui huomattavasti napakammalta kuin Focus Sportissani. Sen verran huomattavasti että nupukivillä vois puhuu jo vähän epämiellyttävästä, toki ei samassa määrin kuin jonkun tuningauton kyydissä. Vaihteensiirto ei oo yhtä napakka kuin Fordissa, rengasmelu on 'yllättäen' huomattavasti pienempi kuin Foccerissa ja ajettavuudesta ei o mitää erityistä sanottavaa verrattuna Focukseen.
Ton C30 tarkotettu kohderyhmähän on alle kolmekymppiset lapsettomat kaupunkilaispariskunnat ja siltä se kyllä vaikuttaakin. Vaikka en itteeni ihan perus kolmenelosena pidäkään niin täytyy kyllä sanoa että kyllä Focus on huomattavasti enemmän Auto kuin toi, ja muutenkin kuin tavaratilan osalta joka Volvossa oli '81 Fiestan luokkaa.
Volvo on toki selvästi 'funkympi ja premiumimpi' kuin Focus, mutta sillä rahalla mitä pienikoneisesta (=1.6) Momentum varustellusta (=hyvä) C30:stä joutuu maksamaan, saa jo ainakin mun mittapuun mukaan aika kivan Focuksen.
Eli mun yhteenveto on että Autoksi Focus, näyttäytymiseen ja feelgoodiin C30
Niin, ja edittinä lisättäköön että tossa koeajovolvossa oli samantyyppinen ilmaistointi kuin mulla Focuksessa (Automaattinen, kaksivyöhykkeinen) ja Focuksen oma toimii kyllä huomattavasti paremmin. Volvossa oli kokoajan liian jotakin, Focuksessa ei tarvii säätää juuri koskaan.
Lanseerauksen yhteydessä käytiin emännän kanssa koeajamassa perus 1.8 versiota josta oli kyllä "premiumi" kaukana, mutta "preemiota" kyllä tarpeeksi. Melko ponneton kone jopa noin pieneen autoon ja penkit yms kolkkoja. ESP:n toimintaan kiinnitin huomiota että hyppäsi silmille saman tien kun pientäkin luistoa havaittavissa, ohjaustunto sinänsä 16" talvirenkuilla suht ok (verrokkina oma kulkine).
Myöskin ulkonäkö perussinisenä ei hetkauttanut - ja se takakontti on olematon jopa näin alle kolmekymppisille lapsettomille kaupunkilaisille.
lare kirjoitti:Lanseerauksen yhteydessä käytiin emännän kanssa koeajamassa perus 1.8 versiota josta oli kyllä "premiumi" kaukana, mutta "preemiota" kyllä tarpeeksi. Melko ponneton kone jopa noin pieneen autoon ja penkit yms kolkkoja. .
Ei kai 1.8 koneella voi odotta "mitään" suorituskykyä nykyautojen painoilla (oli kyseessä rinkulakeula tai baijerilainen).
C30 D5 kulkee aika miellyttävästi kartturin paikalta.
Pelihän on ylihinnoiteltu, mutta ulkonäöllä ja hinnalla voi erottua.
lapazu kirjoitti:No, C30 taitaa kuulua merkin lifestyle-segmenttiin ja siitä on vaikea löytää mitään sellaisia ominaisuuksia kuin perheautolta odotetaan. Focus sen sijaan kuuluu pieniin perheautoihin jotka toki on tarkoitettu aivan erilaiseen käyttöön kuin edellämainittu. En usko aparaateilla olevan yhteistä käytännössä kuin nuo konsernimoottorit (näin sanovat volvo-kauppiaat kun kysytään että eikös tässä ole fordin kone...kova pala...), loppu lienee ihan tuota volvismia.