Sivu 1/1

Fiesta -99 airbag ongelma

Lähetetty: 11 Marras 2006 15:23
Kirjoittaja noble
Eli kun mittari laskee alle -0'C niin fiestan airbagmerkkivalo jää palamaan tarkistuksen jälkeen... Kun kone on normaalilämpöinen ja starttaa uudestaan, niin tarkistus menee läpi ja valo sammuu.

Eli mikä liitin/anturi tuolla ei nyt tykkää kylmästä? Ja mistä lähteä etsimään.

Lähetetty: 12 Marras 2006 00:41
Kirjoittaja Monteonisti
Anna olla koska ei mitään haittaa käytännössä? 8)

Lähetetty: 12 Marras 2006 08:45
Kirjoittaja noble
Eikö käytännössä, jos valo palaa, niin turvatyyny ei toimi? :D

Lähetetty: 12 Marras 2006 23:33
Kirjoittaja Tupis
Itse epäilisin ensinmäisenä penkin alla olevaa liitintä(turvavyön esikiristin?)
Ainakin itselläni tuli syksyllä vastaava vastaan omassa Mondeossa. Sain vinkin tuohon vikaan Ford liikkeen autosähköasentajalta. Liittimen putsaus auttoi.

Lähetetty: 17 Marras 2006 10:09
Kirjoittaja noble
Tupis kirjoitti:Itse epäilisin ensinmäisenä penkin alla olevaa liitintä(turvavyön esikiristin?)
Ainakin itselläni tuli syksyllä vastaava vastaan omassa Mondeossa. Sain vinkin tuohon vikaan Ford liikkeen autosähköasentajalta. Liittimen putsaus auttoi.
Joo,eli liitin on myös fiestassa kuskin penkin alla? Pitää mennä tutkimaan ja töräyttää koittaa vähän crc:tä.

Lähetetty: 18 Marras 2006 01:38
Kirjoittaja Monteonisti
Pidä kuitenkin virrat poissa ainakin vartin, mielellään enemmänkin ennen liitosten ropelointia! 8)

Lähetetty: 21 Marras 2006 15:19
Kirjoittaja noble
Kokolattiamattoja saa vissiin repiä paljonkin, että näkee piuhat. Silmäilin tänään vähän tarkemmin ja ei muuta piuhaa tullut vastaan kuin penkinlämmittimen johdot :)