Sivu 1/1
mondeo V6
Lähetetty: 07 Loka 2006 18:32
Kirjoittaja mikza
Alkoi kuulumaan sellainen naputus jakoketjun ohjaamon puoleisesta päästä, kuuluu tyhjäkäynillä kun antaa kierroksia hiljenee, mikä vikana olisko laakerit vai mikä?
Lähetetty: 08 Loka 2006 01:23
Kirjoittaja Monteonisti
Oiskohan kiristin tai ohjain kaput? Pelkkää arvailua kun en tunne koko vekotinta ja olen lisäksi kännissä!

Lähetetty: 11 Loka 2006 18:28
Kirjoittaja anyr78
samaiset oireet oli 97- v6 ghiassa.. kylmänä ok.. lämpösellä koneella alkoi napsutella pienillä kierroksilla.
samasta kohtaa kuului kuin mitä kuvailit.. (1 pytty)
Vikana vuotava kansipahvi. oireiden pahentuessa alkoi tehdä painetta
jäähdytysjärjestelmään. kansi hieman kiero 1. pytyn kohdalta jolloin
pääsi puhaltelemaan paineet pihalle. Nyt on kone levällään ja
osia odotellaan....
Lähetetty: 12 Loka 2006 11:42
Kirjoittaja tersa
Mikähän mahtaa olla kun mulla kuuluu kone lämpimänä konepellin alta jostain kuskin puolelta semmosta naputusta/nakutusta? Ehkä parhaiten kuuluu kun kyykistyy vasemman eturenkaan tienoille. Ääni ei kuulu sisälle autoon. Ei liittyne jakohihnaan kun se on vaihdettu 29tkm (½v) sitten.
Lähetetty: 14 Loka 2006 01:20
Kirjoittaja Monteonisti
Taitaa liittyä nuihin "saasteenpoistohommeleihin", siis EGR, lisäilmapulssi tai pensanhöyryjen vena naputtelee? 8)
Lähetetty: 23 Loka 2006 20:56
Kirjoittaja mikza
Vika löytyi päähihnan välipyörä laakerit sökö ja hihnakiristimen pyörän laakeri sökö. laturin laakerit oli kans sökö sen vaihdoin kolmisen viikkoa sitten uuteen laturiin. Aikas pieni käyttö ikä kyseisillä laakereilla kun meni 160000 niin onhanse se aikas paljon toisalta.
Lähetetty: 26 Loka 2006 22:02
Kirjoittaja Mikkihiiri
Vaihdoin myös laturin omaan Mondeoon, ei ladannut enää yläkierroksilla ajettu 195tkm