Sivu 1/1

Mondeon Lataus

Lähetetty: 25 Syys 2006 22:20
Kirjoittaja Mikkihiiri
Elikkä tällainen ongelma.
auto lataa normaalisti 750-5400 rpm noin 13.8v
kun kierrokset nousee 5500 ja ylemmäs ei laturi enää lataa jännite putoaa 12v.
muilla samoja kokemuksia onkohan säädin jo huono ajettu 190000km

Lähetetty: 26 Syys 2006 10:52
Kirjoittaja KajS
Keksin ihan hölmön teorian: Wide Open Throttle - tilanteessa kytketään ylimääräiset tehosyöpöt pois, jotta saadaan moottorista kaikki teho.

Ainakin dodgen tehdaskorjauskirjaa lukemalla löytyi esim juuri ilmastoinnin ohjauksessa tuollainen ominaisuus (ja turbiinilukon): kun läppä on tarpeeksi auki, ohitetaan tehosyöpöt ja ohjataan vaihteistoa niin, ettei se mene rikki.

Mutta koska kyseessä on Ford niin kai se säädin on vanha.
Oikeat asiantuntijat jatkaa ja WSE tietää oikean ratkaisun

Lähetetty: 27 Syys 2006 10:35
Kirjoittaja Mikkihiiri
Laturi viety autosähkö korjaamoon. Irroitus oli pikkasen työläs joten ei viitsi turhaan sitä sinne laittaa jos olisi vaan itse vaihtanut osia eikä kokeillut penkissä. soittivat äskön ja sanoivat että pitäisi tehdä täys remontti maksaa melkein saman töineen. ja uuden saa 200 joten tilasin uuden alkuperäisen ei mitään kiinalaista.

Lähetetty: 27 Syys 2006 11:39
Kirjoittaja TeRoK
Joo en mä usko , että e laturia katkasee sentään. korpparissa ainakin on muistaakseni nopeuden mukaan toi katkasu. Lähtee ilmastointi ja ohjaustehostin pois päältä. varmaan myös sen takia, ettei tule pahaa jälkeä jos kilahtaa jumiin.

Lähetetty: 27 Syys 2006 12:02
Kirjoittaja KajS
TeRoK kirjoitti:Joo en mä usko , että e laturia katkasee sentään. korpparissa ainakin on muistaakseni nopeuden mukaan toi katkasu. Lähtee ilmastointi ja ohjaustehostin pois päältä. varmaan myös sen takia, ettei tule pahaa jälkeä jos kilahtaa jumiin.
Oihan teoriani hieman kaukaa haettu, mutta...

Mun toinen auto (elettiin vuotta 1980) oli fiat ratakaksseiska vm '73, siinä syttyi latausvalo, kun kiusasi 0,9 litraista ja kiskaisi kakkosen loppuun, arviolta 6000 kierrosta siis. Eikä tuonaikaisissa mitään lataus-pois-päältä-ohjauksia ollut :lol:

Lähetetty: 29 Syys 2006 09:21
Kirjoittaja Mikkihiiri
Nyt uusi laturi laitettu paikkaan. Ja lataa 14v tasasesti 750- 6600 elikkä ongelma korjaantui uudella laturilla. :D