Sivu 1/1

Levyt ja navat vaihtoon sierraan

Lähetetty: 05 Huhti 2005 13:20
Kirjoittaja SierraTequila
Taitaa olla navat ja jarrulevyt kierot tossa mun sierrassa, jarrutuksissa alkaa vispaus. Levyt oikasin jo kertaalleen viime syksynä, kyllähä nuo talven kesti suorana mutta nyt taas vispaa. Eli navat pitäs varmaan vaihtaa ja siinä samalla jarrulevyt ja kannattasko laakeritkin vaihtaa? Harmi vaihtaa noita levyjä ku vielä ois hyvässä kunnossa mutta kierot kai, ne on jäähytetyt. Eli mistä saan noi kaikki osat ja minkä laatusta osaa kannattaa ostaa, mitähän tommone remontti tulee kustantamaan? Homman osaan ite tehä. Myös etuvakaaja tankon puslat vois vaihtaa.

Re: Levyt ja navat vaihtoon sierraan

Lähetetty: 05 Huhti 2005 16:23
Kirjoittaja Eemeli
SierraTequila kirjoitti:Taitaa olla navat ja jarrulevyt kierot tossa mun sierrassa, jarrutuksissa alkaa vispaus. Levyt oikasin jo kertaalleen viime syksynä, kyllähä nuo talven kesti suorana mutta nyt taas vispaa. Eli navat pitäs varmaan vaihtaa ja siinä samalla jarrulevyt ja kannattasko laakeritkin vaihtaa? Harmi vaihtaa noita levyjä ku vielä ois hyvässä kunnossa mutta kierot kai, ne on jäähytetyt. Eli mistä saan noi kaikki osat ja minkä laatusta osaa kannattaa ostaa, mitähän tommone remontti tulee kustantamaan? Homman osaan ite tehä. Myös etuvakaaja tankon puslat vois vaihtaa.
Ei sulla varmaan mitään muuta siinnä ole vikaa kun että ne levyt on tosiaakin kierot. Eli levyt vaan vaihtoon.

Syksy ja kevät tahtoo olla noille sierran levyille sitä kohtalokkainta aikaa... jarrutuksessa levy kuumuu ja sit rapakkoon... kihhhh, ja se siitä suorasta levystä.

Itselläkin meni just tassä kevään keleillä ihan h***tin kieroon, oli kyl jopa 2vuotta olleeet brembot. Jos sitä kokeilis vaikka jotain muuta merkkiä täs jos ei olis niin herkät kieroituun. Aika halvat olis noi ATE:n uritetut, n. 130€ pari.

Ja pitäähän ne levyt kyl ollakkin yhtä kierot kun omistajansakin. :wink:

Lähetetty: 05 Huhti 2005 18:02
Kirjoittaja Jaakko85
jos kerran navat vaihtaa niin samalla laakeritkin tietenkin. nuinhan se on ihan hyvä tehdä että vaihtaa navatki jos vaan haluaa sijottaa vähän enemmän rahaa. napakin nimittäin vaikuttaa jarrulevyn kieroutumiseen, yllätys yllätys. :wink:

Lähetetty: 05 Huhti 2005 22:28
Kirjoittaja ZyaS
ja kun on ollut jo varaa vaihtaa levy,napa,laakerit niin miksei myös ne jarrupalat. ja se jarrusylinteri ei enää oo missään parhaassa tikissä niin joutuu senkin vaihtamaan :twisted:

Lähetetty: 05 Huhti 2005 22:42
Kirjoittaja SierraTequila
Mitähän navat+levyt ja laakerit kustantaa? Siis tommoset jäähdytetyt levyt, ja laatu laakerit. Mistä noita napoja yleensä saa?