Sivu 1/1

Pohjan massaus?

Lähetetty: 19 Syys 2006 18:15
Kirjoittaja Perttirlz
Elikkäs nyt semmonen nätti tietopaketti olisi paikallaan :oops:
Mitä toimenpiteitä kuuluu pohjan massaukseen?
miten on helpoin puhdistaa pohja?
siis ihan koti konstein kiitos :) ei oo mikään proo kyseessä 8)

Lähetetty: 19 Syys 2006 18:52
Kirjoittaja Jooke
Ite aikoinaan putsailin maksalaatikon pohjan semmosella käyrän mallisella teräsharjalla, porakoneeseen tulevalla teräsharjapäällä ja isolla taltalla suurimmat kasat.

Jos tekisin saman homman uudelleen koittaisin varmaankin tuollasta nailonlaikkaa teräsharjalaikan sijaan.

Sehän on sitte makuasia millä paskalla sitä pohjaa päällystää.

Ite oon suosinut öljy/terva/alustamassa sekotusta. Kaikkee pitää kokeilla :lol:

Tällä hetkellä testissä on terva/pellavaöljy sekotus paikkoihin joista massa oli paennut. Ei muuta sattunut kaapista löytymään. Saa nähä viekö talven tiesuolat sekotukset mennessään.

Lähetetty: 19 Syys 2006 19:50
Kirjoittaja jaska74
plus että kaikki sisälokasuojat pois ja massaa sinnekkin alle

Lähetetty: 20 Syys 2006 14:15
Kirjoittaja Perttirlz
Mitenkä tarkkaa se on sen puhdistuksen kaa? riittääkö vaan että kunha suurimmat kakat on pois vai pitääkö ihan ruveta kirkkaalle pellille asti hinkkaamaan?

Lähetetty: 20 Syys 2006 20:58
Kirjoittaja Jooke
Itse olen vaan puhdistellut kaiken irtomassan mikä on suosiolla irti lähtenyt sekä irtomassan alta paljastuvista ruoste-esiintymistä kaiken mikä helpolla irtoaa. Turha sitä on jynssätä irti muualta massoja, kun ovat kerta hyvin pysyneet!

Suurempia ruosteita voisi sitten koittaa putsailla vielä paremmin esim. n**k*rintukkalaikalla jos intoa riittää. Ruosteet jotka jäävät kannattaa varmaankin käsitellä jollain aineella ennen massausta.

Luulenpa, että ehkä yksi tuhannesta putsaa pellille asti ja yleensä silloin on kyseessä joku projektiauto josta haluaa tehdä täydellisen.

Pellille asti puhdistamiseen vaadittaisiin muutenkin jo hiekkapuhallusvehkeet ja paikka missä puhaltaa.

Lähetetty: 20 Syys 2006 22:28
Kirjoittaja jaska74
kunnon painepesurikin riittää aika hyvin

Lähetetty: 21 Syys 2006 00:02
Kirjoittaja Monteonisti
Minä en juurikaan putsaile, liian työlästä! :D Tarkistan joka kevät pohjat molemmista ja tarvittaessa sumuttelen massaa paljaisiin kohtiin. Tietenkin jos jossain on massa "korkannut" irti, niin raaputan irtonaisen pois ja ruutaan uutta tilalle tai vetelen pensselillä paksumpaa paikasta riippuen. :roll:

Lähetetty: 21 Syys 2006 17:42
Kirjoittaja Perttirlz
Kiitos vastanneille :) pitää vloppuna ottaa se asia projektiks ja kattoo mitä siitä tulle :)

Lähetetty: 21 Syys 2006 19:06
Kirjoittaja IC
Vähän Monteonistin tyyliin täälläkin. Keväällä katselin helmat ja alustan läpi, raaputtelin pahimpia vähän pois, mutta pääsääntöisesti vetelin vain suojausta tarvitseviin kohtiin spraypurkista massaa ja pahimpiin paikkoihin sitten pensselillä. Esim. etupään kukkimaan alkaneet palkit saivat kunnon kerroksen. Hyvin kelpasi leimassa, eikä huomautuksia tullut. Ensi keväänä taas uusi kierros. Pääasia, että pohja on kuiva, suht puhdas ja lämpötila sopiva, kun laittelee massaa, että ehtii kuivua kunnolla.

Lähetetty: 21 Syys 2006 21:28
Kirjoittaja kimmok
Ruoste+massa on sitten kahta kauheampi, että sen mukaisesti sitten...

Lähetetty: 23 Syys 2006 02:05
Kirjoittaja Monteonisti
Sinulla luuloa, meillä kokemusta! :D

Lähetetty: 23 Syys 2006 09:46
Kirjoittaja Arska123
Tässä oikea tapa: Ensin lokarit ja muut suojukset pois, sitten pesuaineen ruiskutus koko pohjaan, sen jälkeen kunnon painepesuripesu vähintään 150 bar. muutama päivä kuivatusta jos ei ole kuivureita, jonka jälkeen koko pohjaan ja tietysti koteloihin ohuen koteloaineen ruiskutus, tämän jälkeen paksumpi alustasuoja-aine päälle.

Lähetetty: 24 Syys 2006 23:38
Kirjoittaja Monteonisti
Liian työlästä! :D