Sivu 1/1
Sierran putkisto
Lähetetty: 14 Syys 2006 19:16
Kirjoittaja Jukkiss
Elikkäs olis suunnitelmis vaihtaa sierran isot äänenvaimentimet läpivirtaaviin. Nyt on kiinni vakio takapönttö, keskimmäinen iso pönttö on korvattu suoralla putkella ja äänet ovat ärsyttävän räpättävät. Varastossa ois kaks simonsin 2,5" äänenvaimenninta, kellään kokemuksia semmosista sierrassa? Kokeilin pelkästään yhdellä läpivirtaavalla = äänet aivan liian isot eli vaimentaako tuollainen toinen läpivirtaava niin paljoa että äänet pysyisivät siedettävällä tasolla? Koneena katiton DOHC.
Lähetetty: 14 Syys 2006 19:23
Kirjoittaja bildo-
Mulla on sierrassa, 2 simonsin läpivirtaavaa. Toinen on pitkä soikea ja takavaimennin on pieni pyoreä. Äänet ei oo liian kovat, matalammat vaan. Laitoin myös samalla magnaflown katalysaattorin ja sekin tietenki vaimentaa ääntä.
Lähetetty: 14 Syys 2006 21:51
Kirjoittaja Jukkiss
Mulla kumisi iha prkleesti keskikierroksil tol yhel pöntöl vaa

Noh pitänee kokeilla ens viikolla kuha saan nosturille ton, siel o isojen pönttöjen edessä viel kaks vakiota, läpivirtaavia nekin tosin prkleeen pieniä

Lähetetty: 14 Syys 2006 23:06
Kirjoittaja TuningUkkeli
Jos on pitkä ja pyöree 76 *15?? edessä ja takana soikio 42*12?? ei ihan pieni niin on ihan kivat äänet. Mut itsellä joskus oli pieni pyöree ja takana soikio (kokoja en muista) niin piti ajaa joko 75km/h tai sit 140km/h. Eli ei sopinut suomen teille, eihän sitä kuminaa kuunnellut kukaan sillä "keski alueella"
